Szwecja otwiera domy opieki; Dania zaostrza restrykcje przeciwepidemiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2020 17:51

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek (15 września) zniesienie zakazu odwiedzin w domach opieki od 1 października w związku ze znacznym spadkiem zakażeń koronawirusem. Władze Danii zdecydowały natomiast o zaostrzeniu restrykcji w restauracjach.

Szwecja otwiera domy opieki; Dania zaostrza restrykcje przeciwepidemiczne
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Uważamy, że zniesienie zakazu odwiedzin jest zasadne z uwagi na znaczną poprawę sytuacji epidemiologicznej, właściwie nie ma już nowych przypadków koronawirusa w domach opieki - stwierdził główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, który rekomendował rządowi otwarcie domów opieki.

Placówki pozostawały zamknięte dla osób z zewnątrz od 1 kwietnia.

Omawiając statystyki z ostatnich dni, Tegnell podkreślił, że "sytuacja w Szwecji jest stabilna". - To nie jest duża skala rozprzestrzenienia się koronawirusa - stwierdził.

W Szwecji od piątku odnotowano 840 nowych przypadków koronawirusa (nowe statystyki będą podawane już tylko od wtorku do piątku). Łączny bilans to 87 345 zakażonych. W tym okresie w wyniku Covid-19 zmarło pięć osób. Ogólna liczba zgonów to 5 851.

Inny trend w rozwoju epidemii panuje w Danii. Duński minister zdrowia Magnus Heunicke w związku ze znacznym rozprzestrzenianiem się koronawirusa ogłosił we wtorek wprowadzenie dalszych restrykcji. - Jesienią musimy ograniczyć kontakty społeczne - tłumaczył na konferencji prasowej.

Na mocy rozporządzenia od czwartku w Kopenhadze oraz w 16 innych najbardziej dotkniętych epidemią gminach Danii restauracje i bary będą zamykane o godz. 22, a przebywający w środku klienci zobowiązani zostaną do noszenia maseczek. Prywatne imprezy również będą musiały zakończyć się przed ciszą nocną.

Na meczach pierwszej ligi piłkarskiej kibicować będzie mogło do 500 osób.

W Danii we wtorek potwierdzono 334 nowych przypadków koronawirusa, łączny bilans to 20 584. Odnotowano dwa zgony, zmarły do tej pory 633 zakażone osoby.

Dania oraz Norwegia notuje w ostatnich dwóch tygodniach więcej nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców niż Szwecja.

Według Tegnella stabilną sytuację epidemiologiczną w Szwecji w przeciwieństwie do innych krajów europejskich można tłumaczyć na dwa sposoby. "Szwecja znajduje się w innym momencie rozwoju epidemii albo uniknęliśmy efektu otwierania społeczeństwa. Nasza strategia może być stosowana przez dłuższy czas" - podkreślił Tegnell, który zalecił władzom Szwecji zastosowanie jedynie minimalnych obostrzeń.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum