Szwecja: darmowa antykoncepcja ma zapobiec aborcji

Autor: TVP INFO/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2016 20:37

Szwedki w wieku poniżej 26 roku życia zamieszkujące region Skania w ramach zaplanowanego na trzy lata programu otrzymają bezpłatną antykoncepcję. Władze liczą na to, że dzięki temu programowi zmniejszy się liczba dokonywanych aborcji - podaje serwis TheLocal.se.

Władze liczą na to, że dzięki temu programowi zmniejszy się liczba dokonywanych aborcji. Fot. archiwum

Według statystyk szwedzkich urzędów w 2014 roku w całej Szwecji dokonano 36,6 tys. aborcji. Zabieg przerywania ciąży przeprowadzany jest na życzenie kobiety do 18. tygodnia ciąży. Między 18 a 22 tygodniem ciąży można nadal poddać się aborcji, jednak wówczas musi istnieć zagrożenie zdrowia lub życia matki bądź dziecka.

Skala zjawiska jest na tyle duża, że władze postanowiły finansować bezpłatną antykoncepcję – chodzi zarówno o prezerwatywy, jak i tabletki oraz inne formy zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Południowy region Skania, obejmujący m.in. miasto Malmoe, w poniedziałek zapowiedział uruchomienie testowego programu w tej sprawie.

Pomysł zgłosiła Partia Liberalna, ale poparły go zarówno ugrupowania lewicowe, jak i prawicowe, w tym Chrześcijańska Demokracja.

Skania jest drugim po położonym na północy Norrbotten regionem Szwecji, który będzie finansował bezpłatną antykoncepcję. Tam lokalne władze finansują środki zapobiegające ciąży od 2012 roku. Według TheLocal.se w tym czasie liczba dokonywanych aborcji zmniejszyła się o połowę.

Więcej: www.tvp.info

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum