Szumowski zdecydowanie: prywatyzacja szpitali nic nie daje, ciężar epidemii spadł na publiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 16:20

Widać, że w czasach epidemii ciężar opieki nad pacjentami spada na publiczną służbę zdrowia; przekształcanie szpitali w prywatne jednostki nic nie daje, ani z punktu widzenia pacjenta, ani długów tych szpitali - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski zdecydowanie: prywatyzacja szpitali nic nie daje, ciężar epidemii spadł na publiczne
Fot. Twitter/MZ

- Prywatna służba zdrowia oczywiście jest i zawsze była w Polsce pewnym dodatkowym elementem do tej publicznej. Jak widać, w czasach trudnych, w czasach epidemii, czasach kryzysu ten ciężar opieki nad pacjentami jest położony na publiczną służbę zdrowia, publiczną sieć szpitali - mówił w poniedziałek (27 kwietnia) minister zdrowia na briefingu, w którym wziął także udział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podpisał deklarację, w której zobowiązał się, że w drugiej kadencji nie podpisze żadnej ustawy, która pozwalałaby na prywatyzowanie publicznych szpitali.

Minister zdrowia podkreślił, że "gdyby tak było, że wszystkie szpitale - publiczne i prywatne - grały według tych samych reguł, świat byłby piękny, ale tak do końca nie było".

- Często było dzielenie pacjentów na tych bardziej opłacalnych i mniej opłacalnych. Oczywiście są prywatne podmioty, które działają fantastycznie, ale gros pacjentów trudnych, skomplikowanych, którzy są bardzo kosztowni spadało na barki publicznej służby zdrowia - zauważył Szumowski.

Jak dodał, w związku z tym "przekształcanie szpitali w prywatne jednostki nic nie daje ani z punktu widzenia pacjenta, ani z punktu widzenia długów tych szpitali".

- W Polsce głównym systemem ochrony pacjenta jest publiczna służba zdrowa, a ta prywatna część oczywiście grając według tych samych reguł, jest i będzie pewnym dodatkiem do systemu publicznego - oświadczył Szumowski.

PAP - Marzena Kozłowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum