Szumowski ws. manifestacji 1 czerwca: tzw. ustawa 6 proc. jest realizowana z naddatkiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 08:38

Zdrowie jest priorytetem rządu, a zwiększenie nakładów w tym obszarze ewidentne i przekraczające poziom określony ustawą dot. wzrostu wydatków - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do haseł planowanej na czerwiec manifestacji m.in. OZZL.

Szumowski ws. manifestacji 1 czerwca: tzw. ustawa 6 proc. jest realizowana z naddatkiem
Fot. PTWP

Pierwszego czerwca w Warszawie planowany jest - jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy - "protest przeciwko lekceważeniu ochrony zdrowia Polaków przez kolejne ekipy rządowe".

OZZL ocenia, że "najbardziej jaskrawym przejawem tego lekceważenia jest wielkie niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia, co powoduje kolejki do leczenia skutkujące ogromem ludzkiego cierpienia związanego z pogorszeniem stanu zdrowia i - nierzadko - śmiercią". Związek podnosi, że "kolejne rządy przekonują "od zawsze", że nie można zwiększyć finansowania ochrony zdrowia, bo brakuje pieniędzy, a tymczasem na inne cele pieniądze zawsze były i są".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do zapowiedzi manifestacji podkreślił, że zdrowie jest priorytetem rządu, a wzrost nakładów - ewidentny.

Od 2024 r. na finansowanie ochrony zdrowia ma być przeznaczane corocznie nie mniej niż 6 proc. produktu krajowego brutto od 2024. W 2019 r. ma to być nie mniej niż 4,86 proc. PKB; w 2020 - 5,03 proc. PKB; w 2021 r - 5,3 proc. PKB; w roku 2022 - 5,55 proc. PKB, zaś w 2023 r. - 5,8 proc. produktu krajowego brutto.

- Planowany odsetek PKB na zdrowie w 2019 r. będzie większy niż wymagany ustawowo. Tzw. ustawa 6 proc. jest realizowana z naddatkiem - wskazał minister.

- Zmiana planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia sprawia, że mamy 100 mld zł na ochronę zdrowia. To ewidentne zwiększenie nakładów. Myślę, że dobra wola i priorytet rządu jest wyraźnie wyartykułowany - dodał.

OZZL zachęca do udziału w manifestacji wszystkich, którym "zależy, aby publiczna ochrona zdrowia w Polsce zaczęła w końcu funkcjonować dobrze, aby Polacy przestali umierać w kolejkach do leczenia". "Zapraszamy przede wszystkim pacjentów. Musicie pokazać, że rządzący nie mogą lekceważyć Was, Waszego zdrowia i życia. Musicie pokazać politykom, że nikt, kto lekceważy sprawy zdrowia Polaków nie ma prawa wygrać wyborów i sprawować władzy" - poinformował kilka dni temu zarząd krajowy OZZL.

Manifestacja ma zacząć się przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia, następnie przejść ulicami Warszawy przed Sejm, gdzie - jak zapowiadają organizatorzy - ustawiona będzie scena i planowane są wystąpienia przedstawicieli zawodów medycznych i pacjentów. OZZL zapowiada, że przedstawiciele manifestantów złożą w Sejmie petycję w sprawie konieczności naprawy publicznej ochrony zdrowia w Polsce. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum