Szumowski: w tym tygodniu wprowadzimy kolejne ograniczania w przemieszczaniu się ludności

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 13:49

Nic nie wskazuje, by epidemia koronawirusa miała wygasnąć w najbliższych tygodniach. Dlatego uruchamiamy wszystkie laboratoria, jakie są w Polsce, zwiększamy możliwości testowania i zaopatrzenia w środki ochrony osobistej - powiedział w sobotę ( 4 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji dot. koronawirusa (4 kwietnia); FOT. Twitter/KPRM

Minister zwrócił uwagę, że w kraju mamy jeszcze stosunkowo mało pacjentów, którzy przebyli chorobę i są odporni na wirusa. - Obecnie odnotowujemy ok. 400 dziennie nowych przypadków zachorowań i liczba ta w najbliższych tygodniach będzie się zwiększać. Dlatego zwiększamy zaopatrzenie w potrzebny sprzęt - mówił Szumowski na konferencji prasowej.

Minister zaznaczył, że w zeszłym tygodniu przekazano ponad 7 mln maseczek, 2 mln rękawiczek, 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla szpitali jednoimiennych, oddziałów zakaźnych, ale i na oddziały onkologiczne czy  ratowników medycznych,  POZ  i aptek.

- Przeprowadzamy około 6 tysięcy testów na dobę i dostarczamy testy do laboratoriów - dodał minister zdrowia, zaznaczając, że nadal podejmowane są wysiłki, by to zaplecze zwiększać.

- Wiemy, że będziemy mieli coraz więcej transmisji poziomych wirusa, w pierwszej kolejności więc musimy chronić medyków. Dlatego będziemy zalecać, aby wszyscy oni nosili maseczki - powiedział. 

Dodał: - Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować. Dzisiaj (w sobotę, 4 kwietnia - red.) wydaliśmy zarządzenie, by każdy szpital miał prawo testować na obecność koronawirusa. Wszystkie szpitale, nie tylko jednoimienne (zakaźne), będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy - podkreślał.

Łukasz Szumowski powiedział, że rekomendacja na czas świąt jest taka, by nadal dystansować się i zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu będzie rekomendował premierowi nowe restrykcje dotycząc przemieszczania  się ludności.  - Warto się zastanowić nad kontaktami w święta. To są święta nowego życia. Oby takie w tym roku były - podkreślał minister zdrowia.

Czytaj także:
Minister zdrowia: będziemy prosili, by cały personel medyczny nosił maseczki w pracy

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum