Szumowski: w laboratoriach jest obecnie 150 tys. testów. Wykonuje się ich ok. 6 tys. na dobę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 20:16

W polskich laboratoriach jest obecnie 150 tys. testów, a wykonywanych jest ok. 6 tys. na dobę - powiedział w piątek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że kolejne 150 tys. testów jest na terenie Polski, a 500 tys. mamy zakontraktowane.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Minister poinformował, że Polska ma zakontraktowane kolejne 31 mln masek, 28 mln masek HEPA, 14 mln rękawiczek, 855 tys. kombinezonów i 1 mln 250 gogli. - To jest sprzęt, który będzie teraz sukcesywnie dostarczany i natychmiast przekazywany dalej - zapewnił.

Wskazał, że w laboratoriach jest obecnie 150 tys. testów, a wykonywanych jest ich ok. 6 tys. na dobę. Obecnie możliwości tych laboratoriów to ok. 8 tys. na dobę i sukcesywnie wzrastają. Minister poinformował, że obecnie redukcja zakaźności jest na poziomie 24,5 proc.

- Żebyśmy mogli zatrzymać tę epidemię, musimy mieć powyżej 50, a nawet 60 proc. W związku z tym musimy robić wszystko, aby postarać się nadal redukować ten poziom zakaźności, po to żeby maksymalnie wypłaszczyć i ograniczyć liczbę chorych - zaznaczył.

- Gdybyśmy nie wprowadzili tych drakońskich działań, mielibyśmy teraz ponad 8,5 tys. pacjentów zdiagnozowanych i zakażonych. To pokazuje skalę redukcji, jaką udało się uzyskać. Ale musimy zrobić jeszcze więcej, żeby osiągnąć redukcję na poziomie ponad 50 proc. - argumentował.

Z danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 3 tys. 266 osób, z których 65 zmarło.

Olga Zakolska - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum