Szumowski: trudno oczekiwać, że minister zdrowia stanie się robotem bez systemu wartości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2018 09:45

Nigdzie na świecie nie ma idealnie działającego systemu ochrony zdrowia, natomiast trzeba starać się pomóc pacjentom przetrwać chorobę - i umożliwić leczenie - w sposób godny, bezpieczny i z jak najmniejszą ilością cierpienia - mówi w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia nagle stanie się robotem niekierującym się żadnym systemem wartości - mówi w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. PTWP

Pytany o to, jak chce rozwiązać problem długich kolejek do specjalistów, minister powiedział, że w tej chwili kolejki po endoprotezę czy na zabieg usunięcia zaćmy zaczęły maleć, gdyż w końcu ubiegłego roku skierowaliśmy poważny zastrzyk finansowy tam, gdzie był najdłuższy czas oczekiwania.

- Niewątpliwie należy wzmocnić ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, ale większość pacjentów powinna być leczona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, tzw. POZ. Oczywiście budowa takiego systemu wymaga czasu. Pacjenci są przyzwyczajeni do tego, że na koniec o leczeniu i tak decyduje specjalista. To powoduje większe obciążenie tych lekarzy, a więc wydłuża też kolejki. Tymczasem często wystarcza diagnoza lekarza POZ - ocenił.

Zauważył także, że bardzo wielu przewlekle chorych pacjentów leczy się w sposób długotrwały w poradniach specjalistycznych, tyle że to leczenie polega na kontroli i przepisywaniu tych samych leków, a to mogą robić lekarze POZ.

Pytany o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, Szumowski odparł, że trzeba uelastycznić pracę w tych poradniach i przyjrzeć się wycenom. Być może za niektóre porady trzeba więcej płacić. Potrzebny jest inny system kierowania na badania specjalistyczne - powiedział.

Odnosząc się do propozycji usprawnienia systemu ochrony zdrowia poprzez wprowadzenie opłat za niektóre usługi medyczne, Szumowski ocenia, że w dzisiejszym systemie nie jest to do końca możliwe, choć można na ten temat rozmawiać.

- Jednym z punktów mojego programu jest przeprowadzenie ogólnopolskiej debaty o tym, co Polacy chcą otrzymywać za pieniądze, które płacą na zdrowie - czy przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność, czy raczej szybkość, a może jakość, albo czy rozważają w pewnych wyjątkowych sytuacjach współpłacenie - powiedział.

Jego zdaniem sieć szpitali jako rozwiązanie docelowe wydaje się dobrym pomysłem. Zostało ono jednak wprowadzone dopiero miesiąc temu, więc musimy poczekać z oceną. Minister zwraca uwagę, że sieć szpitali systematyzuje przekazywanie środków, a jednocześnie "wyeliminowała absurdalny system konkurowania co roku o kontrakty między jednostkami, które i tak muszą być w systemie". Zastrzega, że koncepcję sieci szpitali można modyfikować.

Nakłady na zdrowie już wzrastają, a 2025 roku osiągną 6 proc. PKB. To jest gigantyczne obciążenie dla budżetu, które należy traktować jako inwestycję - mówi minister, dodając, że do tej pory żaden rząd nie zdecydował się na ten ruch, dopiero PiS inwestuje w zdrowie Polaków.

Na pytanie o Deklarację wiary lekarzy katolickich, którą podpisał, i znaczenie wartości zapisanych w tym dokumencie na jego pracę, Szumowski odpowiada, że system wartości każdego człowieka zawsze wpływa na decyzje, które podejmuje w życiu, dlatego trudno oczekiwać, że minister zdrowia nagle stanie się robotem niekierującym się żadnym systemem wartości.

- Gdyby zabronić sprawowania funkcji publicznych, bo ktoś jest katolikiem, to w Polsce zakaz taki objąłby ok. 90 proc. społeczeństwa - powiedział.

- Na razie nie planuję finansowania metody in vitro z budżetu, natomiast w tej ustawie są przepisy, które wymagają przyjrzenia się. Mam na myśli takie kwestie jak określenie możliwości transportu i wywozu ludzkich zarodków oraz handlu nimi, bo to nie jest do końca uregulowane - poinformował.

W sejmowej komisji jest projekt zakazujący aborcji eugenicznej. Minister pytany o to, czy takie rozwiązanie powinno być wprowadzone, odpowiedział, że w tej chwili nie ma stanowiska rządu w tej sprawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum