Szumowski: szlag mnie trafia jak mówią, że jest zapaść, że wszyscy umierają…

Autor: KG, RMF FM/Rynek Zdrowia • • 11 października 2019 10:14

Minister zdrowia odniósł się do słów Rafała Hołubickiego, rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej, który powiedział, że w Polsce brakuje 68 tys. lekarzy. - Zgadzam, się z diagnozą, że mamy za mało lekarzy w Polsce, tylko na Boga, dlaczego nikt przez całe lata nic z tym nie zrobił, dopiero myśmy zrobili - mówił Łukasz Szumowski w wywiadzie w RMF FM.

Szumowski: szlag mnie trafia jak mówią, że jest zapaść, że wszyscy umierają…
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. PTWP

- To my zwiększyliśmy o połowę liczbę miejsc na studiach medycznych, to pierwsze. Dwa: 67500 zł dla lekarza pracującego na jednym etacie plus pochodne i dyżury, to wychodzi średni przychód 12 tys. zł.  Liczby mówią same za siebie. Jeżeli popatrzymy na liczbę lekarzy wyjeżdżających z Polski, ilość zaświadczeń, które biorą z izb lekarskich spadła o połowę i przybyło 11 tys. lekarzy pracujących w Polsce w tej kadencji - wyliczał minister Szumowski.

Podał też, że jego ''żona, która jest lekarzem zarabiała cztery tysiące złotych. Teraz przeszła na kontrakt. Zarabia około 6 tysięcy złotych, ale nie wiem dokładnie, bo mi się nie chwali".

Przyznał również: - Szlag mnie trafia jak wszyscy mówią, że jest zapaść, katastrofa, że wszyscy umierają.

- A mamy więcej lekarzy, więcej pielęgniarek - więcej o blisko 20 tysięcy. Minister zdrowia z Platformy Obywatelskiej prof. Zembala mówi, że nie jest aż tak tragicznie. Były minister zdrowia prof. Balicki z poprzednich rządów, który współpracuje przy reformie psychiatrii, mówi, że ta reforma idzie dobrze. Mamy więcej pieniędzy, mamy więcej leków w leczeniu onkologicznym, mamy Breast Cancer Unit. Generalnie się poprawia, ale służba zdrowia jest takim obszarem, gdzie nie ma rozwiązań od pstryknięcia palcem - podsumował minister zdrowia.

Więcej: Fakty RMF FM na YouTube

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum