Szumowski: są pierwsze decyzje o zamykaniu szpitali jednoimiennych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2020 14:40

W momencie hamowania epidemii system szpitali jednoimiennych będzie modyfikowany. Są już pierwsze decyzje o zamykaniu szpitali jednoimiennych, np. gdy w regionie są dwa, lub takich, które nie są obłożone w większej ilości - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski: - Są już pierwsze decyzje o zamykaniu szpitali jednoimiennych. Fot. Krystian Maj/KPRM

Szef resortu zdrowia został zapytany podczas konferencji, jak długo będzie funkcjonował system szpitali jednoimiennych. W pytaniu powołano się także na specjalistów z zakresu chorób zakaźnych, którzy twierdzą, że być może ten system nie jest najlepszym z możliwych.

- Ten system pozwolił, aby każdy pacjent z COVID był zaopiekowany - odpowiedział Szumowski.

- Patrząc na dramatyczne obrazy z Włoch, dramatyczne obrazy z Hiszpanii czy z Francji, gdzie widzieliśmy stosy trumien, które były przewożone do zakładów pogrzebowych, gdzie widzieliśmy pacjentów leżących na korytarzach pod respiratorami, stworzyliśmy taki system, który dał każdemu pacjentowi w Polsce szansę na to, żeby był objęty opieką - mówił minister zdrowia.

Jak podkreślił, "oczywiście w momencie hamowania epidemii ten system będzie modyfikowany".

Już są pierwsze decyzje o zamykaniu tych szpitali jednoimiennych, które są np. podwójne w danym regionie albo które nie są obłożone w ilości większej. W związku z tym będziemy dostosowywali ten system - zaznaczył.

Szumowski ocenił, że system szpitali jednoimiennych zadziałał i pozwolił na bezpieczne leczenie pacjentów. 

PAP - Grzegorz Bruszewski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum