Szumowski: powstanie środkowoeuropejskiej akademii onkologicznej to duże wydarzenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2019 18:54

Deklarację o utworzeniu Środkowo- i Wschodnioeuropejskiej Akademii Onkologicznej podpisali w środę (12 czerwca) w Budapeszcie przedstawiciele dwudziestu państw regionu, w tym polski minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski: powstanie środkowoeuropejskiej akademii onkologicznej to duże wydarzenie
Fot. Filip Kowalkowski (zdjęcie ilustracyjne)

- To jest dosyć duże wydarzenie i myślę, że niezwykle ważne z punktu widzenia pacjentów, ale też krajów sygnatariuszy - powiedział Szumowski.

Jak zaznaczył, akademia z siedzibą w Budapeszcie będzie koordynowała badania oraz wymianę informacji między poszczególnymi państwami. Wśród sygnatariuszy są m.in. kraje Grupy Wyszehradzkiej, ale też kraje bałkańskie, środkowoazjatyckie czy Rosja.

- Z raportu WHO wynika, że nasz region różni się od regionu Europy Zachodniej co do: po pierwsze zachorowalności, a po drugie umieralności na choroby nowotworowe - zauważył, podkreślając, że w naszym regionie zachorowalność na raka jest mniejsza, ale umieralność po wykryciu nowotworu wyższa niż w Europie Zachodniej.

Jak podkreślił, ma to związek z wieloma czynnikami, m.in. z wiekiem, szybkością diagnozy czy z innymi, współistniejącymi chorobami. - Ale na pewno trudno odpowiedzieć (na pytanie o przyczyny - PAP) jednoznacznie, stąd potrzeba organizacji, która skupiałaby się na naszym regionie, na naszych krajach i po pierwsze zbadała, jakie są specyficzne uwarunkowania, czym tak naprawdę my się różnimy, gdzie są większe zagrożenia, w jaki sposób na nie reagować" - zaznaczył.

Wskazał, że wśród czynników zmniejszających ryzyko nowotworów jest m.in. unikanie tytoniu i alkoholu. - Polska powinna wrócić do wzmożonego wysiłku w zakresie ograniczania palenia. Bardzo dobry trend, który był przez wiele lat, zatrzymał się i mamy teraz poziom ponad 20 proc. palaczy. Powinniśmy starać się go jeszcze obniżyć, a niestety wśród młodzieży widzimy wzrost palenia - ocenił.

Zaznaczył, że współpraca między Polską i Grupą Wyszehradzką jest bardzo dobra. Przypomniał w tym kontekście o podpisanym w maju w Warszawie przez kraje V4 oraz Litwę memorandum o współpracy w dziedzinie uczciwych i przystępnych cen leków.

- To jest niezwykle istotna inicjatywa, dlatego że do tej pory firmy wiedziały wszystko o każdym z krajów, a każdy kraj wiedział tylko o sobie, w związku z tym była pewna nierównowaga. Nie chcemy szczególnego traktowania, ale chcielibyśmy, żeby ta równowaga była zachowana.(…) Będziemy szybko procedowali zapoznanie się z naszymi systemami refundacji leków oraz dystrybucji i dostępności dla obywateli - powiedział.

Polski minister wziął w środę udział w Budapeszcie w pierwszym dniu trzydniowej międzynarodowej konferencji na temat partnerstwa i współpracy w dziedzinie onkologii.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum