Szumowski o tworzeniu Funduszu Medycznego: to nie jest działanie ad hoc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2020 18:09

Leczenie onkologiczne to temat, którym Pałac Prezydencki żyje od kilku miesięcy - mówił prezydent Andrzej Duda pytany dlaczego teraz zdecydowano, że powstanie Fundusz Medyczny. To nie jest działanie ad hoc - zapewniał też minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Prezydent, pytany o to dlaczego teraz zdecydowano o powstaniu Funduszu Mwedycznego, przekonywał, że obecnie panuje "atmosfera sprzyjająca temu, żeby takie zadanie zrealizować". Fot. WSzZ Kielce (zdj. ilsutracyjne)

Na niedzielnym briefingu prasowym prezydent mówił, że Fundusz Medyczny w wysokości 2 mld 750 mln zł ma być wsparciem równoległym do zasadniczego systemu finansowania ochrony zdrowia. Ma obejmować trzy filary: leczenie onkologiczne i chorób rzadkich, inwestycje dotyczące m.in. nowych terapii i profilaktykę.

Odnosząc się do pytania dlaczego akurat teraz zapadła decyzja o tym, żeby taki fundusz powstał, prezydent podkreślał, że temat leczenia onkologicznego jest tematem, którym Pałac Prezydencki "żyje od kilku miesięcy", a obecnie panuje "atmosfera sprzyjająca temu, żeby takie zadanie zrealizować".

- Tutaj z Ministerstwem Zdrowia bardzo intensyfikujemy działania  i to ułatwiło możliwość realizacji takiego przedsięwzięcia - powiedział Duda.

Dodał, że na raka zachorowała jego bardzo bliska koleżanka. - W jakimś sensie mogę powiedzieć, że uczestniczę w procesie ratowania jej - powiedział prezydent. Jak mówił, na problemy w zakresie leczenia onkologicznego wskazywała też jego żona Agata Kornhauser-Duda. - Wielokrotnie mówiła mi: "słuchaj, Andrzej, jest problem z tym leczeniem, jest bardzo wiele takich sytuacji, kiedy nie ma tej pomocy" - powiedział prezydent.

- To nie jest działanie ad hoc - zapewniał też szef MZ Łukasz Szumowski, odpowiadając na pytania dziennikarzy. Podkreślił, że prezydent podejmował dotychczas szereg działań w zakresie ochrony zdrowia, w tym dotyczących onkologii.

Mamy najpierw tzw. ustawę "antysolaryjną", potem przez długie miesiące przygotowywaliśmy wspólnie Narodową Strategię Onkologiczną, na którą przeznaczyliśmy 5,1 mld zł, i teraz przyszedł czas na coś, o czym dyskutujemy już od bardzo, bardzo dawna - powiedział.

Na uwagę, że określenie "ad hoc" bardziej odnosiło się do tego, że na razie nie ma jasno wskazanych źródeł finansowania Funduszu, prezydent odparł, że źródła finansowania będą wskazane.

- Zapowiedzieliśmy realizację pewnej inicjatywy, o której dyskutowaliśmy od pewnego czasu - podkreślił. Jak mówił, niemożliwa była jednoczesna realizacja wszystkich pomysłów dotyczących ochrony zdrowia.

- Zdecydowaliśmy się na ten Fundusz, ponieważ on ma bardziej uniwersalny wymiar, i w związku z tym pomoc, którą on będzie niósł, będzie nieco szersza niż ograniczająca się do samej onkologii. Uznaliśmy, że to cenne i warto od tego zacząć - powiedział prezydent.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum