Szumowski o stanie zdrowia Kaczyńskiego, skróceniu kolejek i SOR-ach

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2018 11:00

Stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego był taki, że nieprzyjęcie go do szpitala zagrażałoby jego życiu - stwierdził w piątek (15 czerwca) w porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Mówił także o możliwym terminie realnego skrócenia kolejek do specjalistów oraz zmianach, które czekają SOR-y.

Łukasz Szumowski Fot. Paweł Pawłowski/Żelazna Studio

Szumowski zapytany o zdrowie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zdradził, że w momencie przyjęcia do szpitala był w stanie, który zagrażał jego życiu. - Stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego był taki, że nieprzyjęcie go do szpitala zagrażałoby jego życiu. W związku z tym był przyjęty trybie ostrym - powiedział minister zdrowia.

Przypomniał, że od 1 lipca zmieni się sposób płacenia za usługi specjalistyczne, więc „kolejki do kardiologów, neurologów i endokrynologów do końca roku w znaczący sposób się zmniejszą."
Zapytany o szczegóły tłumaczył, że priorytetem będzie pacjent, który pierwszy raz będzie chciał dostać się do specjalisty - te wizyty mają być wyceniane wyżej. - Znacznie więcej będą wycenione w ogóle wizyty - stwierdził.  Skonstatował, że na wiosnę przyszłego roku już powinny być odczuwalnie krótsze kolejki w tych specjalizacjach.

Szumowski przyznał ponadto, że "sytuacja na szpitalnych oddziałach ratunkowych faktycznie jest dramatyczna i wynika z ilości osób, które przychodzą z lekkimi i ciężkimi chorobami". Dodał że "15 czy 20 godzin czekania to sytuacja tragiczna". Minister zadeklarował że są plany, aby "dzielić pacjentów na lżej chorych i ciężej chorych przed wejściem na SOR".

- Od lipca wprowadzamy system, żeby w jednym szpitalu był zarówno SOR i gabinety lekarskie, gdzie mogą przyjść ci mniej chorzy. Wtedy automatycznie na SOR-ach kolejki zmniejszą się drastycznie - zapowiedział Szumowski.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum