Szumowski o reformowaniu ochrony zdrowia: pełne efekty za 10 lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2019 08:46

Efekty reform w służbie zdrowia będą w pełni widoczne za dziesięć lat - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie opublikowanym w piątkowej (22 marca) Rzeczpospolitej.

Szumowski o reformowaniu ochrony zdrowia: pełne efekty za 10 lat
Szumowski o reformowaniu ochrony zdrowia: pełne efekty za 10 lat. Fot. PTWP

Szef resortu zdrowia zapowiada, że w tym roku dodatkowe 900 mln zł zostanie skierowane na poprawę dostępności do świadczeń. - Zasadnicza część tych pieniędzy trafi również do szpitali - zapewnia.

Przypomina, że "wycena świadczeń niewiele się zmieniała od dłuższego czasu, a system działał coraz oszczędniej". - Chcemy, by wzrost wycen, który właśnie uruchamiamy, przyczynił się do przywrócenia równowagi na rynku i poprawił sytuację finansową placówek - mówi.

Szumowski wyjaśnia, że Agencja Badań Medycznych (ABM) "powstaje z myślą o pacjentach, którzy dzięki niej będą mogli być leczeni skuteczniej i nowocześniej. Ma wypełnić lukę na polskim rynku i zagospodarować pomysły, które na poziomie nauk podstawowych finansuje Narodowe Centrum Nauki, a na poziomie technologii - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju".

- Dzisiaj te wynalazki lądują w szufladzie albo są przejmowane przez międzynarodowe firmy farmaceutyczne. Chcemy dać im szansę rozwoju - podkreśla.

Minister zdrowia zapewnia, że ABM będzie działała bezpośrednio na rzecz pacjentów. - Badania kliniczne to przecież leczenie pacjentów. Tyle że metodą innowacyjną, której skuteczność jest badana. Owszem na początku na mniejszej grupie, ale docelowo mają służyć poprawie skuteczności i wdrożeniu lepszych terapii dla wszystkich chorych - wskazuje.

W ocenie Szumowskiego w Polsce jest problem z podwójnym finansowaniem badań klinicznych.

- Gdy robimy badanie kliniczne, to choć jest ono zwykle finansowane przez firmę farmaceutyczną, za część procedur płaci NFZ. Chcę podkreślić, że pieniądze z odpisu z NFZ trafią bezpośrednio do pacjenta. Nie będzie ich można przeznaczyć na publikacje, administrację, budynki. Administracja ABM finansowana będzie także z pieniędzy z budżetu państwa i to one zostaną przeznaczone na koszty funkcjonowania agencji takie jak pensje czy budynek. Czyli to wszystko, czego nie powinien finansować NFZ. Pozostała, większa część finansowania z budżetu również trafi na badania kliniczne, czyli do pacjentów - zapewnia szef resortu zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum