Szumowski o projekcie Funduszu Medycznego: to będą pieniądze wydzielone z budżetu państwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2020 12:05

Projekt w sprawie Funduszu Medycznego - który ma dysponować 2,7 mld zł - powstanie w najbliższych tygodniach; w resorcie zdrowia już tworzone są zespoły, które przygotują akty prawne związane z tą inicjatywą - zapewnił w niedzielę (8 marca) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski o incjatywie Funduszu Medycznego: - Myślę, że to bardzo dobry ruch - takiego narzędzia brakowało. Fot. MZ/Twitter

- Będziemy jak najszybciej przedkładali Radzie Ministrów i potem - mam nadzieję parlamentowi konkretne akty prawne związane z tym Funduszem Medycznym - powiedział Szumowski odpowiadając na pytania podczas niedzielnej konferencji prasowej wspólnej z prezydentem Andrzejem Dudą.

W jego ocenie z takiego dodatkowego funduszu korzyści odniosą pacjenci, którzy będą mieli szansę na terapię, na profilaktykę, i na to, żeby byli diagnozowani i leczeni bardzo dobrym sprzętem.

- Z tego, co mówił publicznie i pan prezydent, i pan premier, głównym źródłem tego funduszu będzie budżet państwa - powiedział minister. - To już kwestia wykonania wszystkich działań legislacyjnych jak przesunąć pieniądze w budżecie tak, żeby było na ten fundusz 2 mld 750 mln zł - dodał.

Minister podkreślił, że to dodatek do istniejącego systemu, w którym jest już 107 mld zł.

- To nie jest tak, że ten fundusz zamieni system obecnie istniejący. To nie jest tak, że my w obecnie istniejącym systemie nie będziemy w związku z tym zwiększać źródeł finansowania na onkologię, czy inne choroby - zaznaczył Szumowski.

- Są takie pewne celowane obszary - jak choćby leki jeszcze nierefundowane. Czas przejścia przez proces refundacyjny, to są miesiące i pacjenci nie zawsze mają czas, żeby na to czekać. Takie narzędzie, które pozwoli nam szybko i sprawnie reagować jest niezwykle ważne - podkreślił.

Dodał, że do tej pory nikt nie był na tyle odważny, żeby powiedzieć: - OK wydzielamy w budżecie ogromną pulę pieniędzy po to, żeby eksperci w celowany sposób pomagali pacjentom.

- Myślę, że to bardzo dobry ruch - takiego narzędzia brakowało, a teraz, dzięki inicjatywie pana prezydenta i zgodzie pana premiera, mamy szansę - my, jako eksperci - mówię jako lekarz, nie minister zdrowia - mamy szansę po prostu zdobyć takie narzędzie do szybkiego ratowania życia i zdrowia - stwierdził Szumowski.

Czytaj też: Prezydent o utworzeniu specjalnego Funduszu Medycznego m.in. dla z dzieci chorobami rzadkimi

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum