Szumowski o ponownym zaostrzeniu restrykcji: zawsze jest taka możliwość

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 09:22

Nie ma żadnych danych wskazujących na to, że w wakacje czy późną jesienią będziemy mieli bezpieczną sytuację epidemiczną - wskazał na łamach czwartkowego "Faktu” minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister nie ukrywa swoich obaw związanych z planowanym poluzowaniem restrykcji Fot. PTWP

- Obym się mylił, ale jako minister zdrowia muszę przygotowywać się na tak poważną perspektywę - dodał. Przyznał też, że ma obawy, iż zgoda na pewne rozluźnienie restrykcji sprawi, że Polacy przestaną respektować zasady izolacji.

- Z jednej strony mamy COVID i zachorowania, ludzie umierają z powodu zapalenia płuc i niewydolności oddechowej. Z drugiej strony wiem, że całkowite zatrzymanie kraju w bezruchu sprawi, że pacjenci będą umierali na choroby onkologiczne, kardiologiczne i choroby rzadkie. Mam też świadomość, że jeżeli mamy finansować ochronę zdrowia na dobrym poziomie, to na dobrym poziomie musi być gospodarka - zaznaczył.

Minister wskazywał, że nie da się tego rozdzielić. - To wszystko są wybory między ogniem i wodą. A pośrednim wyborem jest taniec na brzytwie - ocenił.

Czy jeśli liczba przypadków zakażeń będzie wzrastać, to restrykcje zostaną znowu zaostrzone? Szef MZ podkreślił że zawsze jest taka możliwość.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum