Szumowski o kwarantannie domowej: być może policja będzie sprawdzać obecność w mieszkaniu

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2020 10:33

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że być może policja będzie sprawdzać, czy pacjenci objęci kwarantanną domową w związku z koronawirusem, znajdują się w swoich mieszkaniach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: wojewoda ma obowiązek dostarczyć potrzebny sprzęt i żywność osobom samotnym, objętym kwarantanną domową. Fot. MZ/Twitter

 Szef resortu przypomina, że według kodeksu karnego: "Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą zakaźną naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tą chorobą: podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

O pozostanie w domu i poddanie się kwarantannie domowej mogą zostać poproszone osoby, które:

- w ciągu ostatnich 14 dni były w regionach, w których odnotowano przypadki zarażenia koronawirusem;
- miały bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem (spędziły z nią 15 minut w odległości dwóch metrów);
- pracowały w placówce, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusa lub odwiedzały osoby znajdujące się w takich placówkach.

Zalecenia obejmują pozostanie w domu przez 14 dni i ograniczenie do minimum kontaktów z innymi osobami (nie należy zapraszać gości), zaś pomieszczenia, w których się przebywa, powinny być często wietrzone. Ponadto codziennie należy mierzyć temperaturę i obserwować, czy nie występują inne objawy - informuje Radio Zet.

Minister zdrowie Łukasz Szumowski poinformował też, że wojewoda ma obowiązek dostarczyć potrzebny sprzęt i żywność osobom samotnym, objętym kwarantanną domową.

Więcej: radiozet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum