Szumowski o całodobowej infolinii NFZ i kontroli procedur w szpitalach w związku z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2020 12:53

Uruchamiamy całodobową infolinię NFZ (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. W środę w godzinach popołudniowych mamy telekonferencję z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ. Będziemy kontrolować stan wdrożenia procedur (w szpitalach) na wypadek wystąpienia koronawirusa - podał w środę (26 lutego) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. Archiwum

W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka.

Podczas konferencji minister Szumowski poinformował, że w Polsce nadal nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa. - Natomiast na pewno takie przypadki w ciągu najbliższego czasu będą - zaznaczył.

Poinformował, że uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

- Uruchamiamy również akcję informacyjną dotyczącą zachowania się w sytuacji podejrzenia zakażenia i postępowania we wszystkich międzynarodowych połączeniach Polskich Kolei Państwowych - poinformował Szumowski. - W związku z tym w kolejach również będziemy rozdawali informacje pasażerom, którzy przyjeżdżają do kraju - zapowiedział.

Minister Szumowski poinformował ponadto, że w środę w godzinach popołudniowych odbędzie się spotkanie, telekonferencja z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ.

- Będziemy sprawdzać i uaktualniać stan informacji o przygotowaniach sprzętowych, ale również kontrolować stan wdrożenia procedur na wypadek wystąpienia koronawirusa i (sprawdzać) czy dyrektorzy szpitali mają opanowane te informacje, które były przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, i czy faktycznie są one przełożone na działania praktyczne w jednostkach szpitalnych - zaznaczył Szumowski.

Przypomniał również, że uruchomiona została możliwość dodatkowego wyposażenia szpitali w zakresie środków ochrony osobistej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum