Szumowski: na spotkaniu unijnych ministrów zdrowia będzie mowa m.in. o bezpieczeństwie lekowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2020 14:08

Bezpieczeństwo lekowe Unii Europejskiej w aspekcie łańcucha dostaw, a także wymiana informacji pomiędzy krajami Wspólnoty na temat koronawirusa i podejmowanych działań będą tematami piątkowego spotkania ministrów zdrowia UE - poinformował szef resortu Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. PTWP

W piątek w Brukseli, odbędzie się na wniosek Polski specjalne spotkanie ministrów zdrowia państw członkowskich w sprawie epidemii koronawirusa.

Jak zapowiedział w czwartek minister Szumowski, poruszane będą trzy kwestie. Jedną z nich jest bezpieczeństwo lekowe UE w aspekcie łańcucha dostaw. - We wtorek rozmawiałem z komisarz (UE ds. zdrowia, PAP) Stellą Kyriakides na temat sytuacji w Europie i nie ma na razie sygnałów, aby łańcuchy dostaw były jakkolwiek zaburzone - relacjonował Szumowski.

- Druga sprawa to mechanizmy wspólne zakupów w Unii Europejskiej. Nas głównie interesuje potencjalnie nawet nie zakup, a dystrybucja, ale to się wiąże jedno z drugim, w momencie, gdy powstanie szczepionka i leki na koronawirusa - mówił minister. - Z mojej rozmowy z unijną komisarz wynikało, że jest opracowywany update porozumienia o wspólnych zakupach i rozdysponowywaniu środków w Europie; na pewno muszą paść pewne konkrety - dodał.

Trzecią poruszaną kwestią - jak wskazał - ma być wymiana doświadczeń pomiędzy krajami Wspólnoty, bo są kraje, gdzie osób zakażonych jest więcej. Zapowiedział, że podczas spotkania w Brukseli będzie mowa o tym, jak wygląda sytuacja z punktu widzenia zabezpieczenia zdrowotnego, działań, procedur które wdrożyły inne państwa.

Karolina Mózgowiec - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum