Szumowski: metodologia liczenia wzrostu nakładów na zdrowie była znana od samego początku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2019 17:24

Metodologia wyliczania wzrostu nakładów była znana od początku - wskazał w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do zarzutów, iż procent Produktu Krajowego Brutto na publiczną ochronę zdrowia odnosi się do wartości PKB sprzed dwóch lat.

Szumowski: metodologia liczenia wzrostu nakładów na zdrowie była znana od samego początku
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Kwestia nakładów była tematem wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia. - Dlaczego państwo i czy świadomie, wprowadziliście 8 lutego drugą stronę porozumienia w błąd - pytała Elżbieta Radziszewska (PO-KO), nawiązując do zawartego tego dnia 2018 r. porozumienia ministra zdrowia z lekarzami rezydentami. - To, co zrobiliście, jest jawnym oszustwem - mówiła.

- Lekarze rezydenci i - tak naprawdę - wszyscy normalni ludzie mogli być pewni, że rząd obiecując odpowiedni procent PKB na zdrowie myśli o tym roku, w którym dany wskaźnik obowiązuje. Tak nakazywałaby logika i zwykła uczciwość - ocenił w środowym komentarzu Krzysztof Bukiel z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Wcześniej Naczelna Rada Lekarska podawała, że zastosowana metoda liczenia gwarantowanych nakładów w 2018 r. uszczupliła pulę środków o ok. 10 mld zł. "Nasuwa się pytanie, dlaczego przyjmuje się historyczną wartość PKB sprzed dwóch lat? Równie dobrze można by przyjąć wartość PKB sprzed 20 lat i już dzisiaj ogłosić, że osiągnięte zostało docelowe 6 proc. PKB" - podnosiła NRL.

- Tego typu zarzuty, szczególnie jeśli są pozbawione podstawy, są krzywdzące - stwierdził w środę minister zdrowia.

- W negocjacjach mówiliśmy wyraźnie, że nic nie zmieniamy w metodologii liczenia i nic nie zmieniliśmy. Ustawa była konsultowana szeroko w czasie nowelizacji i podczas uchwalania w 2017 r. Żadnych głosów co do metodologii nie było. Ta metodologia n-2 jest od samego początku ustawy - dodał.

Minister akcentował, że niezależnie od metodologii ustawy, należy pamiętać, że nakłady na zdrowie rosną. - Dane, które przedstawiono na komisji, pokazują te wzrosty rok do roku - podkreślił.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski informował we wtorek posłów komisji, że planowany odsetek PKB na zdrowie w 2019 r. będzie większy niż wymagany ustawowo i wyniesie według planu 4,92 proc. PKB, podczas gdy ustawowe minimum to 4,86 proc. PKB.

Podał, że wysokość nakładów będzie o ponad 1,2 mld większa niż wartość referencyjna określona w przepisach. Gadomski zaznaczył, że w wartościach bezwzględnych plan w budżecie państwa, w funduszach celowych i budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2019 to 97,6 mld zł, o ponad 7,6 mld więcej niż plan na rok 2018.

Gadomski ocenił, że "to są rozmowy o wirtualnych 10 miliardach". - Jestem finansistą i proponuję wrócić do twardych danych, otworzyć uzasadnienie do ustawy z listopada 2017 r., ustawy nowelizowanej w 2018 r. i spróbować tam znaleźć 10 mld zł rok do roku. Ja państwu to gwarantuję, z OSR (oceny skutków regulacji - PAP) to nigdzie nie wynika - mówił na komisji.

- Najważniejsze jest to, by pieniędzy sukcesywnie, rok do roku, było więcej i to idea ustawy 6 proc., niezależnie od tego, jak liczymy, jaką metodologią. A powtarzam jeszcze raz, nie zmieniliśmy metodologii liczenia. (…) Ważne by nakłady rosły i to zapewniamy. (…) Co będzie pod 2024 r. to oczywiście otwarty temat. Wydaje się, że one dalej powinny rosnąć i powinniśmy zacząć rozmawiać co po tej dacie - mówił minister Szumowski.

Sposób wyliczania nakładów na ochronę zdrowia, a więc odniesienie się do wartości PKB określonego w obwieszczeniu prezesa GUS wynika z ustawy o finansowanych ze środków publicznych świadczeniach opieki zdrowotnej. Do planowania wydatków na ochronę zdrowia na rok 2019 przyjęto wartość PKB z roku 2017.

Na finansowanie ochrony zdrowia rząd zobowiązał się przeznaczać corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6 proc. produktu krajowego brutto w 2024 r. Przyjęto, że wysokość środków przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia w latach 2018-2023 nie może być niższa niż: 4,78 proc. PKB w 2018 r.; 4,86 proc. PKB w 2019 r.; 5,03 proc. PKB w 2020 r.; 5,3 proc. PKB w 2021 r.; 5,55 proc. produktu krajowego brutto w 2022 r. i 5,8 proc. produktu krajowego brutto w 2023 r.

Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum