Szumowski: medycyna personalizowana powinna wskazać ścieżki terapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2018 12:15

W medycynie doszliśmy do momentu, gdy wiedza o możliwych przyczynach chorób przewyższa wiedzę jak im zaradzić - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według niego, ścieżki terapii i wykorzystania danych powinna wskazywać medycyna personalizowana.

Szumowski: medycyna personalizowana powinna wskazać ścieżki terapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (5 marca) minister wziął udział w III Międzynarodowym Forum Medycyny Personalizowanej w Warszawie. Medycyna personalizowana pomaga wybrać metodę leczenia, uwzględniając indywidualne cechy pacjenta i jego choroby. Rozwój tego podejścia terapeutycznego jest bezpośrednio związany z postępem badań nad genetyką.

Minister powiedział, że medycyna personalizowana jest mu bliska "ideowo i koncepcyjnie". Zwrócił uwagę, że choć badania dużych grup pacjentów są potrzebne i pomocne, to jednak w praktyce często terapia i tak musi być dostosowana do potrzeb konkretnego chorego.

- Zawsze w życiu praktycznym lekarza (ważny) jest kontakt personalny pomiędzy pacjentem, a lekarzem. Intymny kontakt, który zobowiązuje nas lekarzy, żeby powiedzieć konkretnemu pacjentowi, jak go leczyć, co mu podać, jaka terapia będzie dla niego najlepsza. I tak naprawdę na to pytanie odpowiada dopiero medycyna personalizowana - powiedział Szumowski.

Podkreślił, że w ostatnich latach wiedza o pacjentach i chorobach znacznie się zwiększyła. - Doszliśmy do momentu, w którym wiedza o możliwych przyczynach i skutkach pewnych mutacji sekwencji genetycznych przewyższa wiedzę o tym, co robić dalej - powiedział.

Zdaniem Szumowskiego, medycyna personalizowana powinna wskazać ścieżki postępowania - ścieżki terapii i wykorzystania danych, które trzeba rozwijać, aby pomagać pacjentom.

- Potrzebujemy konkretnych wskazówek, co z tą wiedzą powinniśmy zrobić. Są oczywiście takie jednostki, że wiemy, że powinniśmy wdrożyć terapię, ale w większości nowych danych, w większości nowo wykrywanych czynników ryzyka, nie mamy określonych ścieżek terapeutycznych, nie mamy określonych programów diagnostycznych, nie mamy określonej wiedzy, że ten pacjent powinien zrobić sobie badanie co 2 lata, co 5 lat, a potem zaproponować mu leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, radioterapię - powiedział minister.

- Oczywiście rodzi się także pytanie o regulacje prawne, etyczne - na ile ta wiedza może być wykorzystana, jak ona powinna być wykorzystana - zaznaczył. Szumowski ocenił, że postęp w dziedzinie medycyny molekularnej i analizy baz danych jest szybki, teraz jednak musimy się nauczyć wykorzystywać te możliwości. 

Organizatorzy Forum zwracają uwagę, że medycyna personalizowana spowodowała znaczący postęp w skuteczności leczenia onkologicznego - obecnie leki celowane stanowią ponad 73 proc. leków stosowanych w czerniaku, 51 proc. w raku jelita grubego, 32 proc. w raku piersi i po 21 proc. w nowotworach szyi i głowy. Najnowsze statystyki pokazują, że już ponad jedna czwarta wszystkich nowych leków zatwierdzonych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (US Food and Drug Administration - FDA) to leki medycyny personalizowanej i - jak wskazują organizatorzy Forum - w ciągu najbliższych pięciu lat ich liczba może wzrosnąć o 69 proc.

Z danych przedstawionych przez organizatorów wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat nakłady finansowe na medycynę personalizowaną wzrosły niemal o 100 proc., a do roku 2020 ten rynek może być wart nawet 149 mld dolarów. Obecnie medycyna personalizowana największe zastosowanie znajduje w onkologii, jednak coraz częściej jej osiągnięcia wykorzystuje się m.in. w kardiologii, reumatologii oraz w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona.

- Dostrzegam, że medycyna personalizowana staje się coraz powszechniejszym podejściem, a przyszłość medycyny upatruję właśnie w indywidualnym podejściu do diagnostyki i terapii. Wprowadzone niedawno możliwości finansowania badań genetycznych przez NFZ niewątpliwie ułatwią rozwój medycyny personalizowanej w Polsce - ocenił Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, który jest także przewodniczącym naukowej rady programowej Forum.

III Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej zorganizowała Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej - Stowarzyszenie. Wydarzenie zostało objęte patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum