Szumowski: mamy plan, który wytycza ścieżkę oczekiwanych zmian w służbie zdrowia

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2019 14:03

W stolicy odbywa się ( 25 czerwca) ostatnia konferencja organizowana w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia", której efektem ma być dokument strategiczny dotyczący przyszłego kształtu ochrony zdrowia . - To nie ma być rewolucja systemu, a sukcesywna naprawa wsparta rosnącymi nakładami - zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski: mamy plan, który wytycza ścieżkę oczekiwanych zmian w służbie zdrowia
Minister Łukasz Szumowski na jednej z debat "Wspólnie dla zdrowia". Fot. Daniel Kuropaś PTWP

Dokument, który powstanie w wyniku debaty, będzie podstawą do wypracowania wieloletniego planu dla zdrowia i potrzebnych ustaw.  Jak podkreśla minister, będzie on efektem pracy różnych środowisk, interesariuszy, różnych kierunków politycznych, grup zawodowych, grup eksperckich, pacjentów, pracowników, pracodawców a także samorządu.

- Dzięki temu mamy plan  działań nie tylko w perspektywie kolejnej kadencji parlamentarnej, ale dłużej. Wiemy, że przez wiele lat polska służba zdrowia była gdzieś na szarym końcu finansowania, na szarym końcu priorytetów, na samym końcu decyzji politycznych. To się zmieniło i dzięki temu możemy mówić o tym, jak zagospodarować wzrastające środki i to już się dzieje - dodał minister.

Szumowski zwrócił uwagę, że analiza postaw Polaków wobec zmian w ochronie zdrowia wskazuje, że ci nie chcą rewolucji. - Polacy nie chcą wywrócenia systemu do góry nogami; nie chcą, żeby system zmienił się z dnia na dzień w taki, który doprowadzi do chaosu, problemów z zorientowaniem się pacjenta, gdzie i jak ma się diagnozować i leczyć . Dlatego przewidujemy działania sukcesywnie zaplanowane na rok po roku - podkreślił i dodał, że jest to możliwe właśnie dzięki temu, że jest za co to robić. 

W przesłaniu wyemitowanym na debacie premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że sprawnie działający system ochrony zdrowia to zadanie o narodowym znaczeniu. - Podjęcie strategicznych decyzji o znacznym zwiększeniu wydatków państwa na zdrowie do poziomu 6 proc. PKB stworzyło wyjątkowa szansę na wprowadzenie zmian w ochronie zdrowia. . Zmiany są już stopniowo realizowane, przy jednoczesnym stałym zwiększaniu finansowania - podkreślał. 

Premier przypomniał, że już w tym roku publiczne wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 100 miliardów zł. Dodał że, dla porównania, jeszcze w 2014 r. wynosiły one ok. 73 mld zł.

Profesor Paweł Górski, przewodniczący rady społecznej debaty "Wspólnie dla zdrowia", kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii I Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przedstawił  główne tezy planu rozwoju systemu ochrony zdrowia. Jak mówił ich podstawą musi być nacisk na promocję zdrowia. - Trzeba zmienić negatywne trendy zdrowotne i przywrócić naszemu społeczeństwu poczucia odpowiedzialności za zdrowie - mówił i wskazywał, że aby tak się stało konieczne jest wzmocnienie działań edukacyjnych już na etapie szkolnym. 

- Musimy zacząć motywować lekarzy i pacjentów do badań profilaktycznych, musimy też rozszerzyć kompetencje medycyny pracy w tym zakresie - dodał

Kolejnym punktem planu jest zmiana dotycząca finansowania świadczeń.  Jak podkreślał ekspert system powinien rozliczać za efekty, a za nie konkretne usługi. Ważne jest też wprowadzenie skutecznego systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych. 

- Należy też zwiększyć odpowiedzialność regionów za kształtowanie polityki zdrowotnej.  Także po to, aby wyrównać w całym kraju dostęp do świadczeń i mieć możliwość wdrożenia skoordynowanej opieki - wyliczał profesor.

Eksperci z rady społecznej debaty wskazywali, że dla poprawy skuteczności działania całego systemu trzeba wdrożyć narzędzia pozwalające na wymianę informacji pomiędzy POZ, AOS i szpitalami.

W zakresie kadr należy zmniejszyć obecną liczbę specjalizacji oraz wprowadzić certyfikaty umiejętności i wprowadzić nowe zawody medyczne jak technik pielęgniarstwa czy asystent lekarza.  W przypadku magistrów farmacji należy zwiększyć ich  kompetencje poprzez możliwość realizacji opieki farmaceutycznej. 

W kontekście finansów podkreślano, że konieczne jest  zwiększenie nakładów w obszarze zdrowia do średniego europejskiego poziomu. Optowano także za wprowadzeniem ulgi podatkowej od wydatków prywatnych na świadczenia i wprowadzeniem dobrowolnego ubezpieczenia dodatkowego oraz możliwości dopłaty do nowoczesnych  technologii. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum