Szumowski liczy, że dialog z rezydentami doprowadzi do porozumienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2018 19:00

Liczę, że dialog z rezydentami doprowadzi do porozumienia - powiedział w środę (24 stycznia) w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że zaburzenia pracy oddziałów po wypowiedzeniu klauzul opt-out odnotowano w sześciu województwach.

Szumowski liczy, że dialog z rezydentami doprowadzi do porozumienia. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia Szumowski przedstawia informację o kierunkach i strategii planowanych działań ministerstwa zdrowia. Podkreślił, że rezydentów "należy traktować bardzo poważnie". - To nie są młodzi lekarze, którzy próbują postulować pewne rzeczy, to są bardzo poważni partnerzy w negocjacjach - zaznaczył.

- Z naszej strony jest dobra wola i otwartość, jestem przekonany i teraz już wiem, po pierwszym spotkaniu, że ze strony rezydentów również jest ta dobra wola i otwartość na rozmowy. Ale są to rozmowy, które są bardzo poważne i oczywiście trudne - powiedział.

Poinformował, że wspólnie z rezydentami przedstawiciele kierownictwa resortu uzgodnili, że nie będą ujawniać szczegółów negocjacji. Termin kolejnego spotkania wyznaczono na 1 lutego.

Minister zaznaczył, że rozmawia także z dyrektorami placówek dotkniętych wypowiedzeniami klauzuli opt-out. Poinformował, że klauzę wypowiedziało 3960 na 104 tys. lekarzy. - Nie chciałbym ani tego problemu lekceważyć, ani go wyolbrzymiać. Ten problem na pewno jest - powiedział.

Poinformował, że w 10 województwach nie zgłoszono zaburzeń pracy oddziałów po wypowiedzeniu klauzul; takie kłopoty wystąpiły natomiast w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i opolskim. Szumowski zapewnił, że resort monitoruje sytuację w szpitalach.

- Liczę na to, że te negocjacje, ten dialog, który prowadzimy z rezydentami, doprowadzą w końcu do porozumienia i będziemy mogli zaapelować o to, by system tak działał, aby pacjent czuł się w nim bezpiecznie i wiedział, że jest bezpieczny i w komfortowej sytuacji, bo w końcu ten system działa dla pacjenta, a nie pacjent dla systemu - powiedział minister. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum