Szumowski: jeżeli wlejemy pieniądze do systemu, który cieknie, pacjenci nie...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 10:40

Nakłady na ochronę zdrowia rosną w rekordowym czasie, ale te pieniądze trzeba wydać racjonalnie; jeżeli wlejemy je do systemu, który cieknie, pacjenci nie odczują poprawy - powiedział w radiowej Jedynce minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pierwsza konferencja w debacie "Wspólnie dla zdrowia" rozpocznie się w środę (13 czerwca) w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pod hasłem "Pacjent i system - zasady działania opieki medycznej". Fot. Paweł Pawłowski/PTWP

Zapytany o rozpoczynający się w środę cykl debat "Wspólnie dla zdrowia", który ma trwać od czerwca br. do czerwca 2019 r., Szumowski odpowiedział, że została już zainicjowana rada programowa debaty.

- Mam nadzieję, że paneliści, członkowie rady programowej, eksperci zaproszeni do kolejnych stolików przedstawią, jak pracowali do tej pory, przez ten miesiąc, jak zamierzają pracować dalej, które tematy chcieliby poruszyć - wyjaśnił Szumowski.

Dodał, że chciałby, aby do debaty włączyli się wszyscy Polacy.

- Mamy unikatową sytuację, że nakłady na ochronę zdrowia rosną. I to jest chyba pierwszy raz w historii, kiedy rząd i formacja polityczna Zjednoczonej Prawicy zdecydowała, że podejmuje to wielkie wyzwanie zwiększenia nakładów do 6 proc. PKB w rekordowym czasie (...). To daje skalę - od 2018 do 2024 r. - około 830 mld zł, podczas gdy w podobnym okresie wcześniej to było 460 mld zł. To prawie dwukrotnie więcej - zaznaczył Szumowski.

Zdaniem ministra zdrowia, pieniądze te trzeba wydać "racjonalnie".

- Jeżeli je wlejemy do systemu, który cieknie, który nie jest dobrze uszyty na miarę dla pacjenta, to pacjent aż tak dużej korzyści nie odczuje - ocenił.

Jak zapowiedział Szumowski, priorytetem dla rządu jest onkologia i kardiologia. Jego zdaniem, to właśnie choroby z tych dziedzin najczęściej zabijają Polaków, dlatego kluczowe są działania profilaktyczne i prozdrowotne, które w 70 proc. odpowiadają za poprawę zdrowia i przedłużenie życia.

- Musimy działać, żeby tę śmiertelność i chorobowość obniżyć - wyjaśnił Szumowski.

Pierwsza konferencja w debacie "Wspólnie dla zdrowia" rozpocznie się w środę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pod hasłem "Pacjent i system - zasady działania opieki medycznej". W 2018 r. planowane są cztery konferencje - w czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu, zaś w 2019 r. trzy - w lutym, kwietniu i czerwcu. Mają się odbywać kolejno w Warszawie, Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i ostatnia - znowu w stolicy.

Podczas środowej konferencji poświęconej zasadom działania opieki medycznej swoimi doświadczeniami podzieli się z polskimi specjalistami m.in. dr Neelam Dhingra-Kumar, koordynator WHO ds. bezpieczeństwa pacjenta i jakości w medycynie. O roli państwa i obywatela w systemie ochrony zdrowia będą dyskutowali profesorowie: nauk med. Dariusz Dudek i prawa Marek Świerczyński. W dyskusji poświęconej roli państwa i władz publicznych, długofalowej polityce zdrowotnej i podstawowym miernikom efektywności systemu wezmą udział m.in. byli ministrowie zdrowia dr Marek Balicki, dr Konstanty Radziwiłł oraz obecny szef resortu prof. Łukasz Szumowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum