PAP/Rynek Zdrowia | 13-06-2018 10:40

Szumowski: jeżeli wlejemy pieniądze do systemu, który cieknie, pacjenci nie...

Nakłady na ochronę zdrowia rosną w rekordowym czasie, ale te pieniądze trzeba wydać racjonalnie; jeżeli wlejemy je do systemu, który cieknie, pacjenci nie odczują poprawy - powiedział w radiowej Jedynce minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pierwsza konferencja w debacie "Wspólnie dla zdrowia" rozpocznie się w środę (13 czerwca) w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pod hasłem "Pacjent i system - zasady działania opieki medycznej". Fot. Paweł Pawłowski/PTWP

Zapytany o rozpoczynający się w środę cykl debat "Wspólnie dla zdrowia", który ma trwać od czerwca br. do czerwca 2019 r., Szumowski odpowiedział, że została już zainicjowana rada programowa debaty.

- Mam nadzieję, że paneliści, członkowie rady programowej, eksperci zaproszeni do kolejnych stolików przedstawią, jak pracowali do tej pory, przez ten miesiąc, jak zamierzają pracować dalej, które tematy chcieliby poruszyć - wyjaśnił Szumowski.

Dodał, że chciałby, aby do debaty włączyli się wszyscy Polacy.

- Mamy unikatową sytuację, że nakłady na ochronę zdrowia rosną. I to jest chyba pierwszy raz w historii, kiedy rząd i formacja polityczna Zjednoczonej Prawicy zdecydowała, że podejmuje to wielkie wyzwanie zwiększenia nakładów do 6 proc. PKB w rekordowym czasie (...). To daje skalę - od 2018 do 2024 r. - około 830 mld zł, podczas gdy w podobnym okresie wcześniej to było 460 mld zł. To prawie dwukrotnie więcej - zaznaczył Szumowski.

Zdaniem ministra zdrowia, pieniądze te trzeba wydać "racjonalnie".

- Jeżeli je wlejemy do systemu, który cieknie, który nie jest dobrze uszyty na miarę dla pacjenta, to pacjent aż tak dużej korzyści nie odczuje - ocenił.

Jak zapowiedział Szumowski, priorytetem dla rządu jest onkologia i kardiologia. Jego zdaniem, to właśnie choroby z tych dziedzin najczęściej zabijają Polaków, dlatego kluczowe są działania profilaktyczne i prozdrowotne, które w 70 proc. odpowiadają za poprawę zdrowia i przedłużenie życia.

- Musimy działać, żeby tę śmiertelność i chorobowość obniżyć - wyjaśnił Szumowski.

Pierwsza konferencja w debacie "Wspólnie dla zdrowia" rozpocznie się w środę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie pod hasłem "Pacjent i system - zasady działania opieki medycznej". W 2018 r. planowane są cztery konferencje - w czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu, zaś w 2019 r. trzy - w lutym, kwietniu i czerwcu. Mają się odbywać kolejno w Warszawie, Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i ostatnia - znowu w stolicy.

Podczas środowej konferencji poświęconej zasadom działania opieki medycznej swoimi doświadczeniami podzieli się z polskimi specjalistami m.in. dr Neelam Dhingra-Kumar, koordynator WHO ds. bezpieczeństwa pacjenta i jakości w medycynie. O roli państwa i obywatela w systemie ochrony zdrowia będą dyskutowali profesorowie: nauk med. Dariusz Dudek i prawa Marek Świerczyński. W dyskusji poświęconej roli państwa i władz publicznych, długofalowej polityce zdrowotnej i podstawowym miernikom efektywności systemu wezmą udział m.in. byli ministrowie zdrowia dr Marek Balicki, dr Konstanty Radziwiłł oraz obecny szef resortu prof. Łukasz Szumowski.