Szumowski: gdyby nie zakażenia na Śląsku, mielibyśmy tendencję spadkową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2020 09:19

Jeżeli oddzielilibyśmy Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w Polsce, to mielibyśmy już tendencje spadkową - ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował jednocześnie, że pierwszy raz w ciągu doby udało się wykonać 23,4 tys. testów.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. MZ

Szef resortu zdrowia poinformował w niedzielę wieczorem w Polsat News, że udało się pierwszy raz w ciągu 24 godzin wykonać 23,4 tys. testów na obecność koronawirusa. - Zła informacja jest taka, że mamy w tej chwili bardzo wiele dodatnich wyników u górników na Śląsku. Od kilku dni prowadzimy tam bardzo intensywna akcję badań - powiedział Szumowski.

Podkreślił, że ponad 97 proc. zakażonych w kopalniach przechodzi chorobę bezobjawowo. - Z jednej strony to dobrze, z drugiej, niestety, przy bezobjawowych przebiegach choroby łatwiej nieświadomie zakazić innych - wskazał szef MZ.

Wyjaśnił, że w kopalniach panują bardzo trudne warunki pracy, które powodują szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. - Chcielibyśmy jak najszybciej zbadać chorych i pozwolić epidemii w Polsce przełamać się i zacząć wygasać - dodał minister.

Zaznaczył jednocześnie, że pomimo trudnej sytuacji w tym regionie nie wszystkie kopalnie zostaną zamknięte. - Badamy w tej chwili pięć głównych kopalń i właściwie dwie z nich są w stanie wstrzymania - wskazał. - Pozostałe kopalnie badamy wyrywkowo - dodał.

Zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wskazał, że gdyby nie ogniska w kopalniach to na Śląsku mielibyśmy "tylko kilkanaście nowych osób chorych". - To pokazuje, jak dramatyczne są te duże ogniska - podkreślił.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum