Szumowski: gdyby nie obostrzenia, mielibyśmy dzisiaj 16,5 tysięcy osób zakażonych koronawirusem

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2020 12:57

Pytany o konkrety dotyczące sprzętu i obostrzeń związanych epidemią koronawirusa minister zdrowia Łukasz Szumowski informował posłów w czasie poniedziałkowego (6 kwietnia) posiedzenia Sejmu: - Jest blisko 1800 pacjentów w jednoimiennych szpitalach zakaźnych. 107 pacjentów wymaga respiratora, a respiratorów mamy ok. 1500 w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: Jest blisko 1800 pacjentów w jednoimiennych szpitalach zakaźnych. 107 pacjentów wymaga respiratora, a respiratorów mamy ok. 1500 w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych. Fot. Twitter/MZ

Minister zdrowia dodał, że przygotowano ponad 10 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19. Obecnie w kraju zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzone testami laboratoryjnymi, stwierdzono u ponad 4200 osób zakażonych.

- Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji dotyczących przemieszczania się i izolacji, to predykcje mówią o 16,5 tys. osób zdiagnozowanych zakażonych. To jest ta skala i różnica - podkreślał minister Szumowski, informując o stopniu skuteczności ograniczeń podjętych w czasie epidemii,

Jak mówił minister, dotąd wykonano ponad 85 tys. testów, czyli ponad 2200 na milion mieszkańców. Przekonywał, że taki wynik plasuje nas w czołówce peletonu krajów, które były na tym etapie epidemii.

Powtórzył, że medycy mają pierwszeństwo w testowaniu.

- Każdy medyk, który ma podejrzenie zetknięcia się z koronawirusem na pierwszej linii ma prawo pierwszeństwa do testów i tzw. szybkiej ścieżki. Testujemy około 8 tys. osób na dobę, a potencjał laboratoriów jest do 13,5 tys. na dobę, dzisiaj pracuje 49 laboratoriów. W ostatnich dniach poprosiłem prezesa NFZ o to, aby zaczął płacić za wszystkie testy we wszystkich szpitalach dla pacjentów i personelu medycznego, co jeszcze zwiększy potencjał testowania - raportował minister.

Odpowiadając na pytanie posłów dlaczego nie wszystkie możliwości w tym zakresie nie są wykorzystywane Szumowski podkreślał: - Jako minister zdrowia nie zlecam testów. Zlecają je lekarze, inspektorzy sanitarni. Każdy, kto ma podejrzenie koronawirusa powinien mieć zlecony test.

Dodał: - Jak widać mamy w tym zakresie pewne zapasy. Oczywiście będą one się gwałtownie kurczyły, gdybyśmy nie dostarczali nowych testów. Ale oczywiście to robimy - przekonywał minister.

Minister powtórzył wyliczenia premiera, o tym, że zostało zakontraktowanych 800 tys. testów, 150 tys. jest rozdysponowanych do laboratoriów, a 170 tys. jest w Polsce.

- Nikt nie mówi, że w Polsce mamy służbę zdrowia mlekiem i miodem płynącą. To byłoby absurdem, byłoby nieuzasadnione. Ale mówimy, że wykonujemy 8 tys. testów na dobę, że walczymy o sprzęt ochrony osobistej, że dostarczyliśmy w zeszłym tygodniu ponad 7 mln maseczek, ponad 2,5 mln rękawiczek, 500 tys. maseczek HEPA i 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Mówimy to, bo to jest fakt - stwierdził minister SZumowski.

- Mówimy także, że mamy zakontraktowane kolejnych 31 mln maseczek, 28 mln maseczek HEPA i 14 mln rękawiczek. To oznacza konkretne działania a nie to, że jest fantastycznie. Oznacza to, że walczymy na rynkach całego świata, o to żeby ten sprzęt kupić - mówił minister Szumowski.

Odpowiadając na pytania dotyczące ilości testów, powiedział że "jeżeli odsetek pozytywnych testów w Izraelu to 7,5 proc. w Niemczech 7 proc., w Wielkiej Brytanii 20 proc., a w Polsce ok. 5 proc., to pokazuje to, że ilości testów w Polsce nie odbiegają od tych wykonywanych w innych krajach.

Pytany o dostępność chlorochiny poinformował, że Arechinu - środka być może wspomagającego walkę z koronawirusem - jest w Polsce 85 tys. opakowań. Na koniec kwietnia ma być dostępnych 200 tys. opakowań tego specyfiku, a na koniec czerwca milion opakowań.

Jak informował szef resortu zdrowia, odpowiadając na pytania posłów dotycząca zabezpieczenia DPS, sprzęt ochrony osobistej do takich ośrodków w całej Polsce został przekazany do dyspozycji wojewodów, którzy będą rozdysponowywać.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum