Szumowski: epidemia wchodzi w stan równowagi

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2020 13:09

Epidemia COVID-19 przechodzi w stan równowagi. Pytanie, w którą stronę nastąpi wahnięcie. Czy będzie to znowu wzrost, czy raczej spadek. To zależy od naszych działań i liczby testów - mówił w w poniedziałek (5 maja) w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Minister wskazywał na konieczność wykonywania jak największej liczby testów w szpitalach, które są największymi ogniskami koronawirusa.

Pytany, czy odmrażanie gospodarki i łagodzenie obostrzeń, w postaci między innymi otwierania galerii handlowych, bardziej go cieszy, czy bardziej niepokoi, przyznał, że duża część osób, które skorzystały z poluzowania, nie stosuje niestety zaleceń wydanych przez resort.

- Noszą maseczki na brodzie zamiast na nosie i ustach. To powoduje ryzyko zaprzepaszczenia tego, co wypracowaliśmy przez ten długi czas kwarantanny - podkreślał Szumowski dodając, że rozluźnianie obostrzeń to balans pomiędzy aspektami epidemicznymi i gospodarczymi.

- Jeśli nie wrócimy do działalności, która ratuje gospodarkę, liczba zgonów z powodu nowotworów lub np. chorób rzadkich może być za jakiś czas znacznie wyższa. Musimy wyważyć ryzyko epidemiczne i ryzyko zapaści kraju - podkreślał.

Szumowski mówił też o wskaźniku reprodukcji (wskaźniku R), który jest używany do określania miary zdolności rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej między ludźmi. Im wskaźnik jest większy od 1, tym bardziej epidemia się rozwija. R poniżej 1 oznacza, że epidemia się kurczy. - Zbliżyliśmy się do wskaźnika 1, który mówi, że epidemia przechodzi w stan równowagi - wyjaśnił Szumowski dodając, że to oznacza, że osoby chore są szybko identyfikowane. Na tym polega kontrola epidemii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum