Szumowski: dzięki programowi badań profilaktycznych dotrzemy do 11 mln pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2020 12:29

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dzięki programowi badań profilaktycznych dotrzemy do 11 mln potencjalnie chorych, zanim będą naprawdę chorzy - mówił w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas podsumowania 100 dni rządu Mateusza Morawieckiego.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. PTWP

W piątek Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało szczegóły programu "Profilaktyka 40 plus". W ramach programu lekarze mają oceniać czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby, zlecając osobom powyżej 40 lat określone badania. Z programu mają skorzystać wszystkie osoby między 40. a 65. rokiem życia, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale mają ubezpieczenie zdrowotne.

W sobotę podczas podsumowania 100 dni rządu Szumowski podkreślał wagę badań profilaktycznych. - Możemy zdążyć przed rakiem, zdążyć przed udarem i zdążyć przed cukrzycą wykonując badania profilaktyczne. Do tej pory Polacy zgłaszali się w bardzo niskim odsetku na badania: 14-16 proc. na profilaktykę raka jelita grubego, 40 proc. na profilaktykę raka piersi. Dzięki temu programowi dotrzemy do 11 mln potencjalnie chorych, którym można pomóc zanim będą naprawdę chorzy - zaznaczał minister zdrowia.

Jak dodał, do tej pory największym wyzwaniem było dotarcie do Polaków z badaniami profilaktycznymi w sposób skuteczny. - Takim miejscem jest medycyna pracy. Obecnie lekarz medycyny pracy będzie mógł wystawić skierowanie, będzie sprawdzał nasz stan zdrowia, proponował i wykonywał badania profilaktyczne - poinformował szef resortu zdrowia. Podkreślił, że osoby niepracujące będą mogły wykonać badania u lekarza rodzinnego.

Dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych ocenił, że program jest przełomowy, bo jest prosty i dociera wszędzie.

Program badań profilaktycznych sfinansuje w całości Narodowy Fundusz Zdrowia. Szacowane koszty to ok. 1,8 mld zł w ciągu pięciu lat, przy czym zależą one od liczby osób, u których wystąpią wskazania do pakietu rozszerzonego. Resort zdrowia zapowiada, że program ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Badania profilaktyczne dla osób powyżej 40 lat były jedną z obietnic złożonych przez premiera Mateusza Morawieckiego po wygranych wyborach parlamentarnych w październiku 2019 r. Rozwiązania takie miały pojawić się w pierwszych stu dniach rządu.

Karolina Mózgowiec, Mateusz Roszak - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum