PAP/Rynek Zdrowia | 18-11-2019 13:33

Szumowski: dobro pacjenta i płacenie za efekt leczenia to cele zmian w ochronie zdrowia

Istotne jest przemodelowanie opieki zdrowotnej tak, aby system stawał się przyjazny dla pacjentów. Jednak jest to proces długofalowy - powiedział w poniedziałek (18 listopada) minister zdrowia Łukasz Szumowski, inaugurując w Warszawie dwudniowy kongres "Zdrowie Polaków 2019".

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podczas kongresu "Zdrowie Polaków 2019"; FOT. Twitter/MZ

Według niego kolejnymi kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed systemem zdrowia są edukacja, profilaktyka i zastosowanie najnowszych technologii w medycynie.

Minister, odnosząc się do stwierdzenia, że w tej chwili pacjent oczekuje więcej niż otrzymuje, powiedział, że właśnie dlatego istotna jest dyskusja nie tylko na temat tego, jak poprawiać system, ale też pokazywanie tego, co udało się do tej pory osiągnąć.

- Droga, którą idziemy krok po kroku, jest dobrym kierunkiem - zaznaczył.

Powiedział, że dalej należy zwiększać nakłady na służbę zdrowia, bo finansowanie jest niezwykle ważne, ale jednocześnie należy odpowiednio modelować opiekę nad pacjentem z czysto administracyjnego puntu widzenia. Dodatkowo też trzeba poprawiać koordynację opieki nad pacjentem, edukować, wprowadzać w medycynie najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, przedstawiać dane, aby pacjent sam mógł wyciągać wnioski.

- To jest niezwykle ważne, aby pokazywać, co możemy i chcemy zrobić. Dyskutować, jak poprawiać opiekę i edukować pacjentów, jak wygląda system w Polsce i na świecie - powiedział.

Dodał także, że istotne jest przemodelowanie systemu tak, aby płacić za efekt leczenia. Stwierdził, że naprawa systemu zdrowia odbywa się na całym świecie. - Na świecie nie ma takiego kraju, który by nie naprawiał swojego systemu zdrowia (…). W wielu krajach jest lepiej, ale nieczęsto mamy sytuację tak dramatyczną, jak się pokazuje - podkreślił.