Szumowski: bez prywatnego sektora system nie będzie funkcjonował poprawnie
Prywatny sektor jest bardzo ważnym graczem i uważam, że bez niego system opieki zdrowotnej nigdy nie będzie funkcjonował poprawnie. Zarówno sektor prywatny, jak i publiczny, powinny być doceniane, oczywiście przy założeniu, że działają w oparciu o uczciwą konkurencję - powiedział w środę (24 stycznia) w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Według ministra zdrowia uczciwą konkurencją na pewno nie jest „wyciąganie wisienek na torcie” ani zbyt daleko idące preferencje.
O miejscu prywatnych podmiotów w systemie ochrony zdrowia, ale też o wielu innych strategicznych kwestiach, Szumowski mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, które zwołano w celu przedstawienia przez ministra zdrowia informacji o kierunkach i strategii planowanych działań resortu.
Szumowski odniósł się także do pytania posłanki Beaty Libery-Małeckiej (PO) dotyczącego zakończenia procedowania w Sejmie rządowego projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Chodziło o posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji ds. rozpatrzenia ustawy, które odbyło się 24 stycznia br.
- Założenie PiS od początku było takie, żeby potraktować ratownictwo medyczne jako jedną ze służb, taką jak straż pożarna czy policja - podkreślił Szumowski.
Wyjaśnił, że również ratownictwo jest odpowiedzialne za „bezpośrednie bezpieczeństwo Polaków”, dlatego powinno być państwowe i resort zdrowia będzie nadal prezentował takie stanowisko.
Libera-Małecka zapytała też o kwestie dotyczące sieci szpitali.
- Byłam przeciwnikiem sieci, nie zgadzam się z wieloma rzeczami, ale ustawa została wdrożona. Jest wiele problemów, m.in z nocną pomocą, ale to są drobiazgi. Natomiast zgłaszają się do mojego biura osoby, które pracują jako specjaliści. Nie wiedzą, co będzie się dalej działo. Poradnie specjalistyczne, które mają być skupione przy szpitalach, to jedno, POZ to drugie, ale jest coś pośrodku - cała specjalistyka skupiona w AOS. Mają kontrakty do czerwca. Pytanie: czy będą konkursy? Jeżeli tak, to kiedy? Czy będą aneksowane umowy?
Szumowski podkreślił, że nie można w przypadku sieci szpitali „co chwila zmieniać legislacji” i należy pozwolić ustawie funkcjonować
- Eliminuje ona pewne absurdy. Duże szpitale kliniczne musiały stawać w konkursie, a i tak wiadomo było, że nie mogą nie uzyskać świadczenia. Ustawa daje też większą wolność dyrektorom na przesuwanie środków. Przyjrzyjmy się, co w niej ewentualnie można ulepszyć. Na pewno takie punkty też są - powiedział.
Komentując kwestię "kontraktów do czerwca" Szumowski poinformował, że jest po spotkaniu ze wszystkimi dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ oraz z władzami centrali Funduszu.
- Rozmawialiśmy o kontraktach na AOS. Śledzimy na bieżąco tę sytuację. Tam, gdzie będzie to możliwe, będą konkursy. Zastanawiamy się nad aneksowaniem - mówił.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)