Szułdrzyński: większość Rady Medycznej jest za wprowadzeniem rozwiązań francuskich

Autor: JKB • Źródło: Sedno Sprawy, Rynek Zdrowia26 października 2021 10:25

We wtorkowej audycji "Sedno Sprawy" Radia Plus gościem był dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej. Zdaniem eksperta przy czwartej fali "nie będzie katastrofy", ale członkowie Rady są za wprowadzeniem rozwiązań np. francuskich.

Kontrole paszportów covidowych Fot. EPA/LAURENT GILLIERON Dostawca: PAP/EPA
  • Dr Konstanty Szułdrzyński w rozmowie dla "Sedna Sprawy" zaznaczył, że większość członków Rady Medycznej jest za wprowadzeniem rozwiązań na wzór francuski
  • Chodzi m.in. o obowiązek okazywania paszportów covidowych w miejscach publicznych lub regularne testowanie na obecność koronawirusa
  • - Jeśli chodzi o restrykcje na ten temat nie było mowy. Natomiast restrykcji nie wprowadza rada medyczna, a rząd - dodał Szułdrzyński
  • Zdaniem członka Rady Medycznej szpitale tymczasowe powinny powstać w województwach, gdzie zakażeń jest najwięcej

Szułdrzyński: poluzowanie obostrzeń jest niebezpiecznym zjawiskiem

Jak zaznaczył dr Konstanty Szułdrzyński, w przypadku czwartej fali nie będzie tak katastrofalnie, jak miało to miejsce przy poprzednich wzrostach zakażeń. Jednak poluzowanie obostrzeń (m.in. nieprzestrzeganie noszenia maseczek) jest w kraju zauważalnym, niebezpiecznym zjawiskiem.

- Wciąż jest bardzo mały poziom wyszczepienia, funkcjonuje też rozprzężenie w noszeniu maseczek. Większość członków Rady Medycznej jest też za wprowadzeniem rozwiązań francusko-włosko-portugalskich. Umożliwiłoby to w miarę niezaburzoną aktywność gospodarcza i społeczną - powiedział dr Szułdrzyński.

W związku z tym ekspert jest zdania, że posługiwanie się certyfikatem potwierdzającym szczepienia albo świeżym testem jest dobrym pomysłem. Jednak jak zaznaczył, Rada Medyczna nie wprowadza obostrzeń.

- Jeśli chodzi o restrykcje na ten temat nie było mowy. Natomiast restrykcji nie wprowadza rada medyczna, a rząd. Rada może jedynie doradzać z punktu widzenia medycznego. Rząd znakomicie wie, jakimi narzędziami dysponuje i co należy zrobić, i w którym momencie. Rada jest wartościowa wtedy, gdy może dodać coś nowego i istotnego - podkreślił lekarz.

Czytaj: Paszport covidowy warunkiem przyjęcia do szpitala? Kraska: opracowaliśmy standardy

Szułdrzyński: będzie więcej miejsc dla pacjentów w szpitalach

Na pytanie o to, dlaczego obecnie jest tak dużo zakażeń w porównaniu ze zbliżonym okresem z roku ubiegłego, ekspert zaznaczył, że wszystko spowodowane jest brakiem szczegółowych i obowiązujących wytycznych sanitarnych.

- Zakażeń na pewno jest dużo więcej, niż w oficjalnych danych. Po pierwsze są osoby, które są zaszczepione i zakażone, które przechodzą wszystko bezobjawowo albo skąpobjawowo i te osoby nie chcą się testować. W bardzo wielu krajach, gdzie poziom wyszczepienia był wyższy niż w Polsce, czyli przekraczał 60 proc. w momencie, gdy zrezygnowano z obostrzeń, to ta liczba zakażeń jest ogromna. Wynika to z tego, że wciąż jest duży odsetek niezaszczepionych i pandemia się szerzy - zaznaczył.

Na koniec dodał także, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym nie będzie uruchomiony, ponieważ ważniejsze są placówki w innych miejscach.

- Od przyszłego tygodnia będzie więcej miejsc w szpitalach mazowieckich przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Na razie chyba nie ma takiej potrzeby, potrzebne są szpitale tymczasowe w tych województwach, gdzie tych przypadków jest najwięcej, np. w lubelskim - powiedział.

Czytaj: Koronawirus i pandemia zmieniły zarządzanie szpitalami. "To zostanie z nami na zawsze"

Powrót na naukę zdalną? Czarnek przyznał: niebezpieczeństwo zawsze istnieje

MZ uruchomi 10 tys. łóżek covidowych. Rusza m.in. szpital tymczasowy na Okęciu

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum