Sztywne normy dot. liczby i kwalifikacji pielęgniarek na wszystkich szpitalnych oddziałach?

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2018 09:49

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, liczbę dyżurujących na danym oddziale ustala dyrektor szpitala. Jednak pod określony wzór może podstawić dowolne dane.

Zdaniem NIPiP pielęgniarka nie powinna mieć pod opieką więcej niż 6-8 pacjentów Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych podkreślała wielokrotnie, że to balansowanie na granicy bezpieczeństwa pacjentów i personelu - informuje Rzeczpospolita.

Zdaniem NIPiP pielęgniarka nie powinna mieć pod opieką więcej niż 6-8 pacjentów. Obecne przepisy umożliwiają dyrektorem, według ustalonych przez siebie norm, zwiększyć tę liczbę wielokrotnie.

Sztywne normy zatrudnienia pielęgniarek obowiązują wyłącznie na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, oddziale udarowym oraz neonatologicznym.

Członkowie ministerialnego zespołu ds. pielęgniarstwa przygotowującego ministerialną strategię rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, stoją na stanowisku, że sztywne normy zatrudnienia powinny być stosowane na wszystkich oddziałach. Ich zdaniem w koszyku świadczeń powinno się określić nie tylko liczbę, ale i kwalifikacje pielęgniarek.

Czytaj też: Nowy minister zdrowia spotkał się z pielęgniarkami. Nie padły żadne deklaracje

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum