Szramik: sieć szpitali to zmiana wizerunkowa, pozorowana

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2017 09:50

"Nasz Dziennik" zapytał o opinię nt. sieci szpitali Zdzisława Szramika, wiceprzewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Szramik: sieć szpitali to zmiana wizerunkowa, pozorowana
Zdaniem eksperta, jeżeli w sieci szpitali będzie ta sama ilość środków, to tak naprawdę nic się nie zmieni. Fot. archiwum

Zdzisław Szramik twierdzi, że "jest to jednak porażka", a reforma to jedynie "zmiana wizerunkowa, pozorowana, która w praktyce niczego dobrego nie przyniesie zarówno pacjentom, jak i pracownikom szeroko rozumianej ochrony zdrowia w Polsce".

Wiceprzewodniczący uważa, że "znów stracimy kilka lat i pewnie niepotrzebnie wydamy na ruchy administracyjne niemałe środki, które powinny być wydane na inne cele, czyli na leczenie pacjentów".

- Jeżeli w sieci szpitali będzie ta sama ilość środków, to tak naprawdę nic się nie zmieni. Niewykluczone, że część prywatnych szpitali będzie miała problemy, być może nawet upadnie, ale przez to zwiększą się kolejki w szpitalach publicznych, sieciowych. To z jednej strony nie poprawi dostępności pacjentów do świadczeń zdrowotnych, bo chcąc nie chcąc będą musieli czekać dłużej na leczenie w szpitalach sieciowych - ocenia.

Twierdzi, że pozorowana zmiana ma przynieść korzyści jedynie rządowi - mają to być m.in. oszczędności wygenerowane "grą na zwłokę".

Szramik wylicza, że aby uzyskać widoczną poprawę w systemie ochrony zdrowia, trzeba dołożyć co najmniej 30 mld zł rocznie; dzięki sieci uda się tego uniknąć i de facto zaoszczędzić.

Więcej: www.naszdziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum