Szpitalom tymczasowym opłaca się stać w gotowości? Jest komentarz MZ

Autor: JW, RMF FM/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2020 13:54

"Chcecie wiedzieć jak to chodzi? Porównajcie stawkę 3,7 tys. zł dziennie za gotowość użycia respiratora w Szpitalu Narodowym i zwykłym szpitalu 200 zł! Dlatego napisali w regulaminie, że nie przyjmują pacjentów na respirator. Wolą stać w gotowości" - ocenił w poniedziałek (16 listopada) na Twitterze były minister zdrowia, a obecnie europoseł, Bartosz Arłukowicz.

Szpitalom tymczasowym opłaca się stać w gotowości? Jest komentarz MZ
Za respirator w szpitalu "Narodowym" NFZ płaci 3,7 tys. zł, a w zwykłym szpitalu - 200 zł Fot. Shutterstock

Jak stwierdził Arłukowicz w jednym z wpisów, "miesięcznie Szpital Narodowy inkasuje około 12 mln zł - jeśli stoi pusty bez pacjentów". Z kolei "jeśli pracuje cały miesiąc przy 100 proc. zajętych łóżek, dostanie około 14 mln zł". Były szef resortu zdrowia pyta: "Opłaca się leczyć, czy stać na pusto?".

"Nie mamy tak zdrowych pacjentów, by kwalifikowali się do leczenia w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, (...) przestaliśmy już dzwonić i pytać o przyjęcie" - to z kolei informacja dyrektorów największych szpitali wojewódzkich na Mazowszu (opublikowana 16 listopada przez portal interia.pl), którzy próbowali przekazać część swoich pacjentów covidowych do szpitala tymczasowego w Warszawie.

Według Arłukowicza w Szpitalu Narodowym "kasują z NFZ" za każde wolne z 300 łóżek 800 zł dziennie, gdy tymczasem w zwykłych szpitalach - jak podkreśla - ludzie walczą o miejsce. Eurodeputowany zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego: "Proszę wytłumaczyć lekarzom i pielęgniarkom w setkach zwykłych szpitali, dlaczego za puste łóżka płacicie 800 zł za dzień w szpitalu narodowym, a zwykłym szpitalom 100 zł. Za respirator w narodowym 3,7 tys. zł, a w zwykłym szpitalu 200 zł?".

Jak skomentował na Twitterze resort zdrowia, "w standardowym szpitalu do środków za obsługę pacjenta czy samą gotowość" doliczana jest opłata rekompensacyjna (średnio 717 zł) oraz dodatki do świadczeń lekarzy. "Sumarycznie są to kwoty wyższe niż w szpitalach tymczasowych" - zwróciło uwagę MZ i zaznaczyło, że "poza wszystkim, żaden szpital nie jest od zarabiania, ale od ratowania zdrowia i życia".

Zgodnie z zapisami nowelizacji zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, szpitale tymczasowe otrzymują zupełnie inne stawki niż zwykłe placówki. Zarządzenie to opublikowano 4 listopada.

Więcej: NFZ: zarządzenie dotyczące m.in. testów antygenowych i rozliczania świadczeń w walce z COVID-19

Dzień hospitalizacji w szpitalu tymczasowym wyceniono na 1024,20 zł, a w zwykłym szpitalu 330 zł lub 630 zł - w zależności od kryterium saturacji. To kryterium nie obowiązuje w szpitalach tymczasowych. Za dobową dostępność jednego łóżka szpital tymczasowy ma dostawać 822,42 zł, a zwykły szpital - 100 zł. I dalej: dobowa dostępność jednego respiratora wyceniona jest na 3773,70 zł w szpitalu tymczasowym i 200 zł w zwykłym. Za hospitalizację jednego pacjenta wymagającego respiratora szpital tymczasowy ma dostawać 4321,14 zł, a zwykła lecznica - 1154 zł.

Funkcjonujący od początku listopada na PGE Narodowym szpital tymczasowy jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jak podało RMF FM 16 listopada br., "według najnowszych danych, na stadionie na 500 gotowych łóżek przebywa 33 pacjentów".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum