Szpitale publiczne będą mogły leczyć pacjentów komercyjnych?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2017 11:32

Obecnie w publicznych placówkach odpłatnie leczą się pacjenci nieubezpieczeni lub ci, którzy korzystają ze świadczeń nierefundowanych przez NFZ. Resort zdrowia chce jednak stworzyć szersze możliwości udzielania komercyjnych świadczeń samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej.

Szpitale publiczne będą mogły leczyć pacjentów komercyjnych?
Publiczne placówki nie leczą odpłatnie, gdyż były wyroki sądowe, które tego zakazywały. Fot. archiwum

Publiczne placówki nie leczą odpłatnie, gdyż, jak przypomina Marek Balicki, b. minister zdrowia w latach 2004-2005, były wyroki sądowe, które tego zakazywały.

Teraz - jak pisze Gazeta Wyborcza - Ministerstwo Zdrowia zmienia front. Ponieważ przepisy są niejednoznaczne, to resort szykuje nowelizację ustawy o działalności leczniczej.

Milena Kruszewska, rzeczniczka ministerstwa, precyzuje, że chodzi przede wszystkim o stworzenie możliwości udzielania komercyjnych świadczeń szpitalom, które działają jako SPZOZ-y, bo te, które samorządy przekształciły w spółki, już teraz mogą leczyć za pieniądze.

„Elementem przygotowywanych zmian będzie zagwarantowanie przestrzegania tzw. regulacji kolejkowych” - tłumaczy Wyborczej Kruszewska. Chodzi o to, żeby komercyjni pacjenci nie wypychali z kolejek chorych czekających na leczenie przez NFZ.

Problem w tym, że w październiku wejdzie w życie ustawa o sieci szpitali. Ryczałt oznacza, że nie będzie już limitu, a tym samym tzw. nadwykonań.

Ryszard Batycki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, nie wie, komu i kiedy będzie mógł zaproponować odpłatne leczenie i za co chory zapłaci, skoro nie będzie mógł ominąć kolejki.

Andrzej Sośnierz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia (PiS) uważa, że połączenie ryczałtu i komercyjnego leczenia doprowadzi do patologii.

Tego samego zdania jest europoseł Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia w poprzednim rządzie PiS.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum