Szpitale powiatowe w zapaści. Samorządowcy piszą do ministra zdrowia apelując o pilną pomoc

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 listopada 2022 12:00

Ponad dwudziestu szpitalom powiatowym z woj. śląskiego brakuje pieniędzy na podwyżki, opłacenie ZUS-u, rachunków za prąd czy od dostawców. Tamtejsi samorządowcy wystosowali list otwarty do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z apelem o pilne działanie na rzecz poprawienia kondycji finansowej lecznic.

Szpitale powiatowe w zapaści. Samorządowcy piszą do ministra zdrowia apelując o pilną pomoc
Samorządowcy z woj. śląskiego wystosowali list do ministra Niedzielskiego. Fot. PTWP/Mariusz Polak
  • 24 listopada szpitale powiatowe zorganizowały konferencję "Ochrona zdrowia z perspektywy powiatowej"
  • Debata samorządowców oraz zarządzających placówkami dotyczyła trudnej sytuacji finansowej lecznic
  • Ponad 20 szpitalom zrzeszonym w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego brakuje pieniędzy na podwyżki, opłacenie ZUS-u, prądu czy dostawców
  • Samorządowcy wystosowali list otwarty do ministra zdrowia, apelując o pilne działanie i wdrożenie rozwiązań, poprawiających kondycję finansową szpitali

Szpitalom powiatowym brakuje pieniędzy na codzienną działalność

W liście skierowanym do Adama Niedzielskiego przedstawiciele samorządów z woj. śląskiego "w trosce o zdrowia mieszkańców oraz funkcjonowanie służby zdrowia na poziomie powiatowym", zwracają się o "podjęcie pilnych działań i wdrożenie rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji finansowej pomiotów leczniczych tworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego".

- Rozwiązania systemowe są konieczne, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do świadczeń medycznych, a podmiotom medycznym bezpieczeństwo funkcjonowania oparte o stabilne zasady finansowania, pozwalające pokryć rosnące koszty bieżącej działalności - podkreślają, dodając, że "pacjent i jego dobro to najwyższa wartość w systemie ochrony zdrowia". 

Samorządowcy wskazują, że szpitale powiatowe, niezależnie od formy działalności, w ostatnim czasie borykają się z szeregiem czynników zewnętrznych, które mają wpływ na pogarszającą się sytuację finansową.

- Okres pandemii, ulegające zmianom przepisy prawa, brak wyspecjalizowanej kadry medycznej skutkujący wzrostem oczekiwań finansowych pracowników, podwyżka cen towarów i usług związaną z inflacją - to tylko niektóre z nich - wyliczono.

List otwarty samorządowców do ministra zdrowia ws. szpitali

Podkreślono, że sytuacja finansowa podmiotów medycznych wymaga wdrożenia nowych zasad oraz "wypracowania rozwiązań mających na celu poprawę finansowania tych jednostek".

- W znaczący sposób odciąży to budżety samorządów, którym coraz trudniej przychodzi pokrywanie kosztów ochrony zdrowia ponoszonych w celu zapewnienia mieszkańcom dostępu do podstawowych świadczeń medycznych - czytamy w liście.

"Szpitale powiatowe różnią się zakresem terytorialnym, katalogiem świadczonych usług medycznych i strukturą organizacyjną, ale posiadają jedną cechę wspólną: rosnące koszty wynagrodzeń, których nie są w stanie pokryć z bieżącej działalności" - brzmi treść listu.

Pełna treść pisma skierowanego Ministerstwa Zdrowia do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum