Szpitale na Ukrainie: zawieszone planowe operacje i przyjęcia. Potrzebna krew

Autor: oprac. JKB • Źródło: Medonet, Wirtualna Polska, PAP, Rynek Zdrowia25 lutego 2022 07:58

- Rosyjskie wojska ostrzeliwują szpitale na Ukrainie – poinformował w czwartek minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko. Jak funkcjonują szpitale w całym kraju?

Szpitale na Ukrainie: zawieszone planowe operacje i przyjęcia. Potrzebna krew
Piesze polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Po ataku Rosji na Ukrainę polskie Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało pomoc obywatelom ukraińskim – minister Adam Niedzielski zapewnił, że w całym kraju przygotowanych jest 120 szpitali dla rannych
  • Oprócz tego minister zdrowia wyraził głęboką nadzieję, że dotychczasowe łóżka covidowe nie zmienią się w łóżka wojenne, choć taki scenariusz nie jest nieprawdopodobny
  • Z kolei ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko wyjaśnił, że zostały wstrzymane zabiegi planowe oraz przyjęcia do szpitali na czas bliżej nieokreślony. Na razie pozostają otwarte szpitale w Kijowie
  • Potrzebna jest za to krew – ukraińscy urzędnicy podkreślają, że w dobie działań wojennych krew jest niezbędna, a jej zasoby musza być stale uzupełniane

Funkcjonowanie szpitali na Ukrainie

- Rosyjskie wojska ostrzeliwują szpitale na Ukrainie – informował w czwartek minister zdrowia tego kraju Wiktor Laszko na Facebooku. Nie podał konkretów.

Laszko podkreślił, że ostrzeliwanie szpitali stanowi naruszenie konwencji genewskich, bezpośrednio zagraża życiu ludności cywilnej i jest sprzeczne z normami prawa międzynarodowego. 

Jak funkcjonują ukraińskie szpitale w obliczu wojny? 

- Wszystkie zabiegi planowe i zaplanowane przyjęcia do szpitali zostały zawieszone do czasu wydania innej decyzji – wyjaśnił ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko, cytowany przez Medonet. Podkreślił również, że placówki medyczne zapewnią niezbędną pomoc wszystkim tym, którzy jej wymagają.

Z relacji ministra wynika, że tamtejsze szpitale mają odpowiednie zapasy leków i innych potrzebnych produktów medycznych. Szpitale są także wyposażone w autonomiczne źródła zasilania. Ukraiński minister zapewnił także, że ośrodki ratownictwa medycznego zapewniają cały całodobową pomoc medyczną – relacjonuje Medonet.

Szpitale w Kijowie działają normalnie

Lokalne władze poprosiły mieszkańców o pozostanie w domach i przygotowaniu najważniejszych dokumentów oraz niezbędnych rzeczy. Ukraińskie szkoły zostały zamknięte, ale na terenie Kijowa nadal funkcjonują szpitale.

Jak podkreśla medonet.pl, władze Ukrainy od dłuższego czasu prosiły obywateli o oddawanie krwi.

- Krew to taki magiczny lek. Nie da się go wyprodukować. A jeśli dawca nie przyjdzie lub nie odda krwi, po prostu jej nie dostaniesz – powiedziała Tatiana Kanchura, koordynatorka ukraińskiego Projektu Darczyńców w regionie południowo-wschodnim.

Póki co krwi nie brakuje w Kijowie. Cały czas do punktów krwiodawstwa w stolicy zgłaszają się chętni. Dotychczas było nawet 2,5 tys. zbiórek miesięcznie, które zapewniały ponad 1 tys. litrów krwi. Niestety w dobie konfliktu zbrojnego potrzebne są znacznie większe zasoby – podkreśla medonet.pl.

Polski resort zdrowia zapowiedział niezbędną pomoc

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską podkreślił, że Polska jest przygotowana na niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przygotowanych zostało blisko 120 szpitali, gdzie będą przyjmowani ranni i nie tylko.

Szef resortu zdrowia dodał także, że musimy być przygotowani na to, że mieszkańcy Ukrainy zmagają się z chorobami, które w naszym kraju już od dawna nie są groźne albo występują bardzo rzadko.

-  Część chorób, które w Polsce są marginalne, na Ukrainie nadal zbiera pokaźne żniwo, w tym w postaci zgonów. Musimy mieć te choroby zidentyfikowane. Wiedza jest niezbędna, by zaopatrzyć się w leki i stworzyć odpowiednie rezerwy. Skoro pewne choroby występują u nas symbolicznie, to nie było też większego zapotrzebowania lekowego. Teraz takie może się pojawić – dodał minister w rozmowie z WP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum