Szpital wojewódzki w Tychach zostanie drugą lecznicą zakaźną w woj. śląskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2020 19:07

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach to druga placówka w województwie śląskim, która zostanie - zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia - przekształcona w szpital zakaźny - poinformowała w piątek (13 marca) rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach; FOT. Facebook/WSS

Pierwszą taką placówką jest Szpital Rejonowy im. J. Rostka w Raciborzu, gdzie przebywa obecnie już 5 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

Wcześniej rozważano nadanie takiego statusu szpitalowi w Częstochowie, ostatecznie jednak wybrano Tychy. - Tyski szpital to placówka wielospecjalistyczna, o szerokim profilu - podkreśliła w piątek rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Grudniok.

- Liczyliśmy się z tą decyzją, będziemy przygotowani - zapewniła rzeczniczka szpitala Małgorzata Jędrzejczyk. W piątek po południu do szpitala nie dotarły jeszcze szczegółowe wytyczne. Wiadomo jednak, że konieczne będzie przeniesienie do innych placówek pacjentów, których stan nie pozwala na wypisanie do domu.

Tyski szpital mieści się przy trasie Katowice-Bielsko, pierwszych pacjentów przyjął w 1971 r. W latach 1979-2012 funkcjonowały tam kliniki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: IV Klinika Chorób Wewnętrznych (później IV Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii), V Klinika Ginekologii i Położnictwa, Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz Klinika Kardiologii.

W maju 2012 r. szpital został zlikwidowany, a 1 czerwca w budynku szpitalnym rozpoczął działalność Wojewódzki Szpital Specjalistyczny prowadzony przez spółkę Megrez, której udziałowcem był początkowo samorząd wojewódzki, zaś od 2014 r. także samorząd miasta Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Od października 2017 r. właścicielami WSS Megrez są: miasto Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Szpital prowadzi 12 oddziałów, 4 zakłady, Izbę Przyjęć, poradnię nocną i świąteczną, pracuje tam 241 lekarzy.

Ogółem w woj. śląskim potwierdzono dotąd 12 zakażeń koronawirusem. Pacjenci przebywają w Raciborzu (5 osób), Cieszynie (3), Zawierciu (3) i Chorzowie (1). W piątek ich stan był stabilny. Łącznie w Polsce potwierdzono dotąd 68 przypadków zakażenia koronawirusem; jedna osoba zmarła.

Anna Gumułka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum