Szpital porozumiał się z lekarzami. Dyrektor: ewakuacji pacjentów nie będzie

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP30 grudnia 2021 21:13

Nie ma groźby zamknięcia od 1 stycznia części oddziałów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Lekarze, którzy złożyli wypowiedzenia porozumieli się w czwartek z dyrekcją szpitala. 11 stycznia dyrektor USD ma się spotkać z ministrem zdrowia.

Szpital porozumiał się z lekarzami. Dyrektor: ewakuacji pacjentów nie będzie
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu. Foto: PAP Jacek Bednarczyk
 • Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu poinformował, że placówka w najbliższych dniach będzie funkcjonować stabilnie i nie ma groźby ewakuacji pacjentów
 • Dyrekcja podpisała porozumienie z lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia. Gdyby tak się nie stało od 1 stycznia groziło zamknięcie kilku oddziałów szpitala
 • Lekarze specjaliści domagali się wzrostu wynagrodzeń
 • Aby zmienić wynagrodzenia  konieczna jest zmiana wyceny świadczeń zdrowotnych - powiedział Łukasz Klasa, zastępca przewodniczącego OZZL w szpitalu

Porozumienie z lekarzami zostało podpisane

Jak poinformował Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, placówka w najbliższych dniach będzie funkcjonować stabilnie i nie ma groźby ewakuacji pacjentów.

- Porozumienie zostało podpisane. To jest porozumienie niełatwe, jest wyrazem odpowiedzialność strony społecznej i dyrekcji szpitala za zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Zdajemy sobie sprawę, że pomoc ze strony podmiotów odpowiedzialnych za realizację świadczeń i zabezpieczenie bezpieczeństwa zdrowotnego nie jest wystarczająca - mówił dyrektor Cyrul.

Dodał, że 11 stycznia ma się spotkać z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

- Realizacja niektórych postulatów lekarzy niewątpliwie zależy od wsparcia władz publicznych, w szczególności od zmiany wyceny pewnych świadczeń albo od dofinansowania szpitala i pomocy w spłacie dotychczasowych zobowiązań - podkreślił dyrektor. - Na tę chwilę, żadnej realnej finansowej pomocy ze strony władz publicznych szpital nie otrzymał - dodał.

"Trzeba uspokoić rodziców. Ewakuacji nie będzie"

Dyrektor szpitala zapewnił, że nie ma groźby ewakuacji leczonych tam dzieci.

-Trzeba uspokoić rodziców. Ewakuacji pacjentów nie będzie, ale realizowalność niektórych postanowień zależy od tego, czy wycena świadczeń zostanie urealniona - powiedział Wojciech Cyrul.

Czytaj więcej:
Od 1 stycznia widmo paraliżu w jednym z największych szpitali dziecięcych w Polsce

Od stycznia w Prokocimiu bez lekarzy? Niedzielski: sytuacja szpitala jest przedmiotem troski NFZ

Ani dyrekcja ani przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy nie chcieli mówić o zapisach porozumienia.

Lekarze domagali się lepszych warunków pracy (w tym zwiększenia liczby personelu) i wyższych pensji. Pierwotnie kwotą wyjściową do negocjacji miały być według związku lekarzy - trzy średnie krajowe, ale nieoficjalnie wiadomo, że w trakcie negocjacji ta kwota została obniżona.

- Warunkiem podpisania tego porozumienia było wycofanie wypowiedzeń przez lekarzy - powiedział Łukasz Klasa, zastępca przewodniczącego OZZL w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Dodał, że na razie to nie nastąpiło.

Jak sprecyzowała przewodnicząca OZZL w szpitalu dr Agata Hałabuda każdy z lekarzy indywidualnie będzie podejmował decyzję. - Mam nadzieję, że w trosce o zdrowie pacjentów i bezpieczeństwo leżących w szpitalu dzieci lekarze wycofają wypowiedzenia - mówiła.

- To, na czym nam najbardziej zależy to zmiana warunków pracy w ochronie zdrowia, a żeby było to możliwe i co za tym idzie także zmiana wynagrodzeń na każdym szczeblu organizacyjnym szpitala konieczna jest zmiana wyceny świadczeń zdrowotnych. Bez ich realnego wycenienia nie ma szans, aby szpital się bilansował, a co za tym idzie funkcjonował w normalny sposób - dodał Klasa.

Szpital dziecięcy zadłużony na 37 mln zł

Placówka jest zadłużona na ok. 37 mln zł. Co najmniej połowa tej kwoty to należności za świadczenia ze strony NFZ. Wypowiedzenia złożyło do tej pory 84 lekarzy, we wrześniu zrobiło to około 30 z nich, co oznacza, że termin upływa w styczniu.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa placówka pediatryczna na południu Polski. Szpital działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych. Placówka dysponuje również pełnym spektrum możliwości diagnostycznych i rehabilitacyjnych.

Łącznie w szpitalu funkcjonują 22 oddziały i 32 poradnie specjalistyczne. Lecznica dysponuje ponad 400 łóżkami. Placówka stanowi również bazę dydaktyczną i badawczą dla Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum, w którym odbywa się kształcenie przyszłej kadry medycznej. Prowadzi też badania naukowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze