Szpital od lipca bez pediatrii. Po 1 stycznia oddziałowi grozi likwidacja. Brakuje lekarzy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Wschodni, Rynek Zdrowia21 października 2021 06:30

Oddział pediatryczny w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym od pół roku pozostaje zawieszony. Sytuacja jest na tyle poważna, że 1 stycznia 2022 roku pediatrii grozi likwidacja. Przed nami okres wzmożonych infekcji wśród dzieci.

Szpital od lipca bez pediatrii. Po 1 stycznia oddziałowi grozi likwidacja. Brakuje lekarzy
Oddział pediatryczny w Zamościu pozostaje zamknięty (fot. ilustracyjne) Fot. Arch. PTWP
 • O dramatycznej sytuacji w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym informowaliśmy jeszcze w lipcu w ramach raportu Rynku Zdrowia
 • Początkowo tamtejszy oddział pediatryczny zawieszony od lipca miał wznowić działalność 1 października
 • Borykający się z problemami kadrowymi szpital nie mógł jednak znaleźć ordynatora i zawieszenie przedłużono do końca 2021 roku
 • Dzieci i ich rodzice przez pół roku muszą szukać pomocy w placówkach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, gdzie brakuje miejsc
 • Wznowienie działania oddziału w Zamościu od 1 stycznia 2022 roku stoi pod znakiem zapytania. Pediatrii grozi likwidacja

W Zamościu zawieszonemu oddziałowi pediatrii grozi likwidacja. Brakuje lekarzy

Przypomnijmy, Zamojski Szpital Niepubliczny zawiesił funkcjonowanie oddziału pediatrycznego od lipca tego roku. Jednak podano, że już od 1 października sytuacja miała się zmienić - ostatecznie do końca 2021 roku dzieci z Zamościa i okolic nie będą przyjmowane na ten oddział.

Jak przekazuje "Dziennik Wschodni", po 1 stycznia 2022 roku pediatrii grozi likwidacja.

W rozmowie z "DW", prezes zamojskiego szpitala Mariusz Paszko, wyjaśnił zaistniałą sytuację oddziału pediatrii.

- Może w listopadzie albo grudniu coś się wyjaśni. Ale nawet likwidacja oddziału daje możliwość przywrócenia jego funkcjonowania. Szukaliśmy lekarzy z Ukrainy, wynajęliśmy firmę headhunterską, chyba cała Polska wie, że szukamy pediatrów, bo robimy to od marca. Nikt się nie chce zdecydować na funkcję ordynatora, żeby stworzył oddział. Nie chodzi o finanse - powiedział.

Sytuacja jest dramatyczna, ponieważ dwie osoby przeszły już na emeryturę, a specjalista, który pozostał na oddziale, nie zgodził się na przyjęcie funkcji ordynatora i odszedł z placówki.

Problemy zamojskiej pediatrii zbiegły się w czasie z sezonem jesiennych infekcji. Rodzice małych pacjentów są zmuszeni do szukania pomocy lekarskiej w innych placówkach.

Czytaj: Paraliż szpitali przez brak personelu. Oddziały pediatryczne na Lubelszczyźnie nie przyjmują pacjentów

Chore dzieci trafiają do innych szpitali, gdzie są problemy z miejscami

Chore dzieci hospitalizowane są m.in. w szpitalu w Hrubieszowie. Jednakże z powodu przeciążenia, także i tam brakuje miejsc dla pacjentów.

- Wszystkie łóżka mamy zajęte. Z Zamościa w ostatnim miesiącu leczyło się w Szpitalu w Hrubieszowie około 20 małych pacjentów. Mamy zarejestrowanych 20 łóżek na oddziale pediatrii ale jeśli trzeba, przyjmujemy również na tak zwanych dostawkach. Nikomu nie odmawiamy pomocy – powiedziała "Dziennikowi" p.o. dyrektora SPZOZ w Hrubieszowie Alicja Jarosińska.

Na hrubieszowskim oddziale pediatrycznym jest dwóch lekarzy specjalistów, natomiast na oddziale neonatologicznym jest jeden lekarz.

Czytaj: Oddział pediatryczny zamknięty od dwóch miesięcy, bo nie ma lekarzy

Wszyscy lekarze z interny rzucili papierami. Zarząd nie wie dlaczego

Zamość. Pediatria zawieszona w działaniach

W połowie września informowano o pogłębiających się problemach kadrowych w Zamościu na pediatrii. Podpisano porozumienie pomiędzy ZSN a placówką hrubieszowską – umowa będzie obowiązywać do końca tego roku. Cały czas rodzice/opiekunowie wraz z dziećmi przyjeżdżają z Zamościa do hrubieszowskiej placówki naw własny kosz – nie ma mowy o transporcie medycznym.

Przypomnijmy, problemy lubelskich oddziałów pediatrycznych już od dawna były nagłaśniane. Brak kadr medycznych dotyka szpitali w całej Polsce, o czym informowaliśmy w Raporcie poświęconym zawieszonym i zamkniętym oddziałom.

Czytaj: Lubelszczyzna. Zamknięto pediatrię w trzech szpitalach. RAPORT Rynku Zdrowia

Stworzyli mapę zamykanych oddziałów szpitalnych. "Drogie Ministerstwo Zdrowia, kurczy się czas na działania!"

Szpital przez pół roku bez pediatrii. Placówka nie może znaleźć ordynatora

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze