Szpital Południowy. Wrócił dyrektor wcześniej zawieszony przez MZ. "Zarządzam od dzisiaj"

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia25 sierpnia 2021 16:21

- Od dzisiaj zarządzam spółką Solec - powiedział Artur Krawczyk, który 25 sierpnia przyszedł do spółki zarządzającej Szpitalem Południowym w Warszawie. Wcześniej został zawieszony przez ministra zdrowia.

Szpital Południowy. Wrócił dyrektor wcześniej zawieszony przez MZ. "Zarządzam od dzisiaj"
Artur Krawczyk (z lewej) w drodze do siedziby spółki Solec FOT. PAP/Rafał Guz
  • Przejęcie przez władze Warszawy spółki zarządzającej szpitalami Solec i Południowym odbyło się bez problemów
  • W środę, 25 sierpnia, do siedziby spółki zarządzającej m.in. Szpitalem Południowym przyszedł zawieszony przez ministra zdrowia dyrektor Artur Krawczyk
  • Dzisiaj szpital wraca pod zarząd spółki - powiedział dziennikarzom

Przejęcie przez władze miasta spółki zarządzającej stołecznymi szpitalami Solec i Południowym odbyło się bez problemów. Jak powiedział dyrektor zarządzający spółką Solec Artur Krawczyk, na miejscu nie było wyznaczonej przez ministra zdrowia pełnomocnik dr Ewy Więckowskiej, która zwróciła się w środę do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o odwołanie z funkcji pełnomocnika spółki.

"Od dzisiaj zarządzam spółką Solec"

- Od dzisiaj zarządzam spółką Solec, a szpital wraca pod zarząd spółki. Na razie czas na spotkanie z personelem, a potem rozpoczynamy pracę - przekazał dyrektor Krawczyk.

Na wtorkowej konferencji prasowej, w której udział wziął również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprezydent Renata Kaznowska poinformowała, że miasto otrzymało już uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w którym ten stwierdził nieważność decyzji o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym.

Jak podkreślała, w każdym aspekcie sporu dotyczącego szpitala sąd przyznał rację miastu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział odwołanie do NSA.

Przypomnijmy, że w środę z funkcji pełnomocnika szpitala zrezygnowała dr Ewa Więckowska. Dymisję przyjął minister Niedzielski. Jednocześnie, jak poinformował PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz "minister zdrowia Adam Niedzielski w najbliższych dniach wskaże nowego pełnomocnika".

„Pan minister nie ma w tej chwili prawa, aby powołać nowego pełnomocnika”

Towarzyszący Arturowi Krawczykowi mecenas Michał Stolarek powiedział: - W mojej ocenie jeśli pani pełnomocnik wyznaczona decyzją, która teraz jest zawieszona złożyła rezygnację, to minister zdrowia nic w tej sprawie nie może zrobić do czasu uprawomocnienia się wyroku.

- Nie może delegować kolejnej osoby bez wydania decyzji, a tej decyzji dziś wydać nie może, ponieważ toczy się postępowanie sądowe i czekamy na uprawomocnienie się wyroku. Jeśli to zrobi to złamie prawo kolejny raz - dodał.

- Zgodnie z wyrokiem WSA decyzja miała takie wady, że należało się ją nie tylko uchylić ale i stwierdzić jej nieważność. Pan minister nie ma w tej chwili prawa, aby powołać nowego pełnomocnika - powtórzył prawnik.

Szpital Południowy. Krótka historia sporu

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Polecenie utworzenia go wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do zarządzającej Szpitalem Południowym spółki Szpital Solec. Została nim dr Więckowska, była prezes tej spółk. Władze Warszawy konsekwentnie domagały się, by szpital wrócił do miasta.

Pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym. Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wraz z wiceprezydent Renatą Kaznowską poinformowali, że pełnomocnik otrzymała wezwanie prezydenta stolicy do wydania miastu w środę Szpitala Południowego.

Minister Niedzielski, pytany we wtorek przez dziennikarzy o orzeczenie WSA, odparł, że "na razie dyskusja jest w pewnym sensie bezprzedmiotowa". - Mamy wyrok pierwszej instancji, ale my oczywiście będziemy się odwoływali (do NSA - PAP) - zapowiedział.

Czytaj też: Dr Więckowska nie jest już pełnomocnikiem Szpitala Solec. Minister przyjął jej dymisję

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum