Szpital MSWiA w Rzeszowie będzie szpitalem tymczasowym; poszukiwany personel - nawet bez doświadczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 października 2020 16:27

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała w środę (28 października), że nowy budynek szpitala MSWiA w Rzeszowie będzie pełnił rolę szpitala tymczasowego w regionie. W placówce powstanie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych - podała na konferencji prasowej.

Szpital MSWiA w Rzeszowie będzie szpitalem tymczasowym; poszukiwany personel - nawet bez doświadczenia
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Wojewoda powiedziała, że minister zdrowia wydał decyzję, na podstawie której powstanie szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 na Podkarpaciu.

- Szpital ten zostanie utworzony pod patronatem szpitala MSWiA w Rzeszowie. Docelowo w nowo wybudowanym skrzydle szpitala MSWiA powstanie baza 160 łóżek, w tym 40 łóżek respiratorowych - powiedziała.

Leniart zaznaczyła, że szpital powstanie zgodnie z przygotowanym harmonogramem.

- By skutecznie wykorzystać tę nową bazę łóżkową niezwykle ważne jest to, byśmy mieli zabezpieczony personel. Dlatego ponawiam swój gorący apel skierowany do lekarzy, pielęgniarek i personelu średniego o to, by zgłaszać się do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego - powiedziała.

W urzędzie stworzono zostanie baza osób chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym.

Wojewoda dodała, że do pracy w tymczasowej placówce poszukiwane są nawet osoby bez doświadczenia.

- Wystarczy, że takie osoby chcą nabywać doświadczenie w opiece nad chorymi na COVID-19. Żadnych ram liczbowych nie ma, wszyscy chętni, którzy będą chcieli pracować w nowo tworzonym szpitalu są proszeni o kontakt z nami. Na pewno wszystkie te oferty rozpatrzymy pozytywnie - podkreśliła Leniart.

Obecny na konferencji dyr. szpitala MSWiA w Rzeszowie Zbigniew Widomski podkreślił, że prace przy wyposażeniu szpitala tymczasowego już się rozpoczęły.

- Chodzi przede wszystkim o zgromadzenie odpowiedniego sprzętu i zgodnie z decyzją ministra zdrowia mamy na to czas do 26 listopada br. Mogą być różne komplikacje, bo w dostawach sprzętu mogą być przecież zakłócenia. Miejmy nadzieję, że z zadania tego wywiążemy się w terminie - powiedział Widomski.

Dyr. zaznaczył, że w placówce, w "starym budynku" będzie też dodatkowe 20 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym jedno wyposażone w respirator.

Szpital tymczasowy będzie utworzony w nowym, czterokondygnacyjnym budynku. Łóżka dla chorych na COVID-19 będą znajdować się na pierwszych trzech piętrach.

Jak podkreślił Widomski, budynek jest już oddany do użytku, wszystkie instalacje, w tym do tlenoterapii, są gotowe.

Z informacji, które podał rzecznik prasowy wojewody Michał Mielniczuk wynika, że w regionie w środę na 1 166 łóżek dla chorych na COVID-19 zajęte są 702. Natomiast na 82 respiratory przeznaczone dla tych pacjentów zajętych było w środę 65.

Z danych podkarpackiego sanepidu wynika, że w ostatniej doby na Podkarpaciu potwierdzono 1039 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w Rzeszowie - 100 osób, i powiatach: sanockim - 97 przypadków, łańcuckim - 86 i w dębickim - 76 zachorowań. 

PAP - Wojciech Huk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum