×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital MSWiA korzysta już z testu diagnostycznego oceniającego ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19

Autor: • Źródło: PAP29 czerwca 2023 15:49

Państwowy Instytut Medyczny MSWiA korzysta od czwartku z pierwszego na świecie testu diagnostycznego oceniającego ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Testy w pierwszej kolejności trafiły na SOR i do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Test stworzyli naukowcy Instytutu.

Szpital MSWiA korzysta już z testu diagnostycznego oceniającego ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19

Test stworzony w PIM MSWiA ocenia ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 u zdrowych osób i już zakażonych wirusem SARS-COV-2.

Oparty o metodę PCR test wykorzystuje dwa geny i został stworzony w celu szybkiej i łatwej identyfikacji osób o szczególnej predyspozycji do ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 oraz testowania już zakażonych osób w celu prognozowania przebiegu choroby.

W przypadku tej drugiej grupy test umożliwi wcześniejsze wyłonienie z szerokiej populacji osób zakażonych SARS-CoV-2 osób o predyspozycji do ciężkiego przebiegu choroby i postępowanie mające na celu skrócenie czasu choroby, zmniejszenie liczby powikłań, lub - w szczególnych przypadkach - wdrożenie procedur ratujących życie.

"Wierzę w to, że te testy w tzw. grupach ryzyka lub przy pewnych jednostkach chorobowych (...) pomogą nam zdiagnozować pacjenta i zabezpieczyć go przed zbyt obciążającym organizm rozwojem choroby" - stwierdził na czwartkowej konferencji kierownik Kliniki Kardiologii PIM MSWiA prof. dr hab. n. med. Robert Gil.

"Tego typu testy to jest przyszłość, bo im szybsze jest wykrycie naszej słabości, tym potencjalne lecenie będzie bardziej skuteczne i dużo tańsze" - podkreślił.

Test diagnostyczny przeznaczony jest do stosowania przez personel medyczny w jednostkach zamkniętych, co gwarantuje bezpieczeństwo jego użycia.

"W tej chwili w lodówce mam 10 tysięcy takich testów. One dzisiaj idą do użytku na SOR i do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To był ogromny wysiłek, uzyskaliśmy zgodę prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na 10 mln testów - na razie warunkowo na rok" - poinformował dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba.

Test - jak poinformował - jest obwarowany pięcioma patentami. Na razie testy będą wykorzystywane wyłącznie w szpitalnych warunkach. "Ale myślimy o tym, żeby testy przygotować tak, aby mogły one dostępne być w obrocie aptecznym" - powiedział prof. Wierzba.

Testy zostaną stopniowo przekazane szpitalom podległym MSWiA, a następnie - wszystkim zainteresowanym.

Wskazanie wariantów genetycznych użytych w teście było możliwe dzięki otrzymanemu grantowi z NCBiR.

Według danych https://www.worldometers.info/coronavirus/ obecnie na świecie zachorowało na koronawirusa ponad 690 mln ludzi z czego zmarło prawie 7 mln chorych; w Polsce to 6,5 mln osób, a zgon z przyczyn COVID-19 odnotowano u prawie 120 tys.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze