Sześć złotych za całodzienne wyżywienie? Tak nas karmią w szpitalach

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia11 października 2021 05:45

W niedzielę, jak poinformował Wojciech Szaraniec na TT, w Białym Miasteczku gościli przedstawiciele Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków, którzy wrazili swoje poparcie dla Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Sześć złotych za całodzienne wyżywienie? Tak nas karmią w szpitalach
Polski Związek Zawodowy Dietetyków - stawki żywienia pacjentów w szpitalach są krytycznie niskie. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski
 • "Jako dietetycy obserwujemy druzgocące efekty braku środków finansowych w opiece zdrowotnej, nie tylko w kwestii wysokości pensji czy liczbie zatrudnianych pracowników, ale również w jakości żywienia pacjentów w szpitalach i ośrodkach medycznych" - piszą dietetycy w liście poparcia dla protestujących medyków. 
 • Jak mówiły przedstawicielki Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków podczas spotkania w Białym Miasteczku, średnia stawka żywienia pacjenta w szpitalach kształtuje się na poziomie 6-10 złotych
 • - Te stawki są koszmarnie niskie, nie możemy pracować tak aby pacjent był odpowiednio odżywiony i mógł wracać do zdrowia – przekonywały przedstawicielki PZZD

PZZD popiera protest medyków

W swoim oświadczeniu PZZD zadeklarował pełne poparcie dla Ogólnopolskiego Protestu Pracowników Zdrowia.

W dokumencie czytamy: „Postulaty przedstawione przez Komitet Protestacyjno – Strajkowy, będące przejawem troski o dobro pacjentów, uznajemy w pełni za zasadne. Krytyczny stan systemu opieki zdrowotnej w Polsce wymaga natychmiastowych zmian, co pokazuje skala i liczba protestów na terenie całego kraju przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat”

„Niestety wcześniejsze protesty nie przyniosły tej dla wszystkich najistotniejszej zmiany, czyli zwiększenia finansowania działania publicznej opieki medycznej, które pozostaje jednym z najniższych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Pracownicy ochrony zdrowia chcą pomagać przede wszystkim w sposób bezpieczny i zgodny z aktualną wiedzą medyczną a to związane jest adekwatnym zaangażowaniem środków budżetu państwa na rzecz ochrony zdrowia, lepszą organizacją, a także dążeniem do zwiększenia liczby pracujących specjalistów” – dodano w oświadczeniu.

„My jako dietetycy, będący częścią systemu ochrony zdrowia, również w dużym stopniu obserwujemy druzgocące efekty braku środków finansowych w opiece zdrowotnej, nie tylko w kwestii wysokości pensji czy liczbie zatrudnianych pracowników, ale również w jakości żywienia pacjentów w szpitalach i ośrodkach medycznych” – czytamy w dokumencie opublikowanym na TT.

Obecny system nie pozwala na korzystanie z wiedzy dietetyków

„Wybór naszego zawodu nie jest przypadkowy, chcemy i możemy skutecznie pomagać chorym, ale obecny system nie pozwala no w pełni wykorzystać w naszej wiedzy i kompetencji, a w dużej mierze uniemożliwia pacjentom i ośrodkom medycznym korzystanie z naszych usług” – dodano w oświadczeniu.

Podpisane pod pismem – Monika Kroenke, przewodnicząca Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków oraz Aleksandra Piasecka, wiceprzewodnicząca PZZD wyrażają nadzieję, że protest pozwoli nie tylko wprowadzić realne i prawdziwie skuteczne zmiany w finansowaniu ochrony zdrowia, ale również będzie początkiem prac nad wprowadzeniem systemowych zmian organizacji opieki medycznej w Polsce, z uwzględnieniem regulacji dotyczących innych zawodów medycznych, w tym zawodu dietetyka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze