Szefernaker: rząd dofinansuje transport niepełnosprawnych do punktu szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 16:40

Rząd dofinansuje samorządom transport osób niepełnosprawnych do punktów szczepień przeciw COVID-19 w wysokości 80 proc. - poinformował w czwartek (7 stycznia) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Szefernaker: rząd dofinansuje transport niepełnosprawnych do punktu szczepień
Paweł Szefernaker. Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Szefernaker zrelacjonował ustalenia z rozmów z przedstawicielami samorządów w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat programu szczepień.

Ustalono, że rząd będzie finansował dowóz osób niepełnosprawnych do szczepień w wysokości 80 procent średnich kosztów dowozu - poinformował wiceszef MSWiA. Wyliczone przez rząd stawki za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej wynoszą: w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców 75 zł, w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców 65 zł. Stawka za przewóz osoby sprawnej ruchowo to 30 zł.

- Transport powinien być przeznaczony dla osób mających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym - zaznaczył wiceszef MSWiA. W miastach poniżej 100 tys. mieszkańców i terenach wiejskich transport będzie dotyczył też osób mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze).

Szefernaker przyznał, że część samorządowców uznała, że stawki ryczałtu rządowego wsparcia powinny być wyższe niż 80 proc., ponieważ koszty w niektórych miejscach będą wyższe niż oszacowane przez rząd.

- Co do zasady stawki zostały przez większość zaakceptowane - dodał wiceminister.

Ponadto, w myśl ustaleń, samorządy włączą się w akcję informacyjną. Samorządowcy będą docierali zwłaszcza do grupy, która powinna być w pierwszej fazie zaszczepiona.

- Pełnomocnik rządu ds. szczepień zapewni gminom dostęp do materiałów informacyjnych - powiedział wiceszef MSWiA. Dodał, że na poziomie urzędów wojewódzkich każdy z wojewodów ustanowił pełnomocnika ds. szczepień.

- Ci pełnomocnicy w najbliższych tygodniach odbędą spotkania w każdym powiecie z wójtami, burmistrzami przewodniczącymi rad gmin - informował. Będą informować jak będzie wyglądać akcja szczepień.

Szefernaker podziękował stronie samorządowej za ponadpartyjny klimat rozmów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum