Szef WHO: wiele państw zaniedbało system podstawowej opieki zdrowotnej

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 08 września 2020 08:00

Pandemia koronawirusa nie będzie ostatnią, z którą się mierzymy. Na przyjście następnej świat musi być przygotowany lepiej niż był w przypadku SARS-CoV-2 - stwierdził dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus,

Szef WHO: wiele państw zaniedbało system podstawowej opieki zdrowotnej
Fot. Fotolia

Zdaniem dyrektora Światowej Organizacji Zdrowia, w ostatnich latach wiele państw poczyniło znaczące postępy na polu medycyny, lecz zaniedbało system podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego inwestowanie w zdrowie publiczne musi być częścią zobowiązania każdego kraju na rzecz odbudowy. - To będzie inwestycja w zdrowszą i bezpieczniejszą przyszłość - mówił Tedros.

Jako przykłady państw z dobrym systemem opieki zdrowotnej wymienił Tajlandię oraz Urugwaj, w którym, jak podkreślił, bezwzględna liczba przypadków koronawirusa oraz liczba zakażeń przy uwzględnieniu wielkości populacji jest najmniejsza w Ameryce Łacińskiej, podobnie jak liczba zgonów na COVID-19. - To nie jest przypadek. Urugwaj ma jeden z najbardziej solidnych i odpornych systemów opieki zdrowia w Ameryce Łacińskiej - ocenił.

Szef WHO pochwalił też Mongolię za uruchomienie w styczniu Państwowego Komitetu Kryzysowego. - Rezultatem działań było, że choć graniczy z Chinami, to Mongolia potwierdziła pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w marcu, a do dziś nie stwierdzono tam żadnego przypadku śmiertelnego - mówił. Za walkę z epidemią pochwalił także Mauritius.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum