Szef WHO: rażące nierówności w dostępie do szczepień na COVID-19. "Wzywam G7 do dzielenia się szczepionkami"

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP08 czerwca 2021 14:20

Zdaniem szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa istnieją rażące nierówności w dostępie do szczepionek. - Kraje zachodnie są chronione, a biedniejsze nadal są narażone - mówił.

Szef WHO: rażące nierówności w dostępie do szczepień na COVID-19. "Wzywam G7 do dzielenia się szczepionkami"
Pandemia koronawirus przebiega różnie w różnych miejscach na świecie/Fot. Shutterstock
  • Szef WHO podczas niedawnej konferencji prasowej w Genewie mówił o niesprawiedliwym dostępie do szczepień
  • Nierówności w dostępności szczepionek to zagrożenie dla wszystkich, bo wirus dalej będzie się rozprzestrzeniał - mówił polityk
  • Tedros apelował,do krajów G7, aby już zaczęły dzielić się szczepionkami

Szef WHO ponowił prośby o darowizny szczepionek na rzecz krajów najbiedniejszych w ramach mechanizmu COVAX. Zdaniem Tedrosa producenci preparatów mogliby na ten cel przeznaczać nawet połowę swojej produkcji. - Coraz częściej obserwujemy pandemię dwutorową - powiedział podczas konferencji prasowej w Genewie.

Szef WHO: niesprawiedliwy dostęp do szczepień

- Sześć miesięcy od podania pierwszych szczepionek przeciwko Covid-19 kraje o wysokich dochodach wykorzystały prawie 44 procent ich światowych zasobów. Kraje o niskich dochodach podawały zaledwie 0,4 proc. preparatów. Najbardziej frustrujące w tej statystyce jest to, że nic nie zmieniło się w ciągu tych miesięcy - podkreślił Tedros.

Do 4 czerwca COVAX dostarczył ponad 80 milionów dawek do 129 krajów i terytoriów. Według Tedrosa to dużo mniej, niż oczekiwano.

- Niesprawiedliwy dostęp do szczepień to zagrożenie dla wszystkich narodów, nie tylko tych z najmniejszą liczbą szczepionek - powiedział Tedros - taka sytuacja pozwoliła wirusowi na dalsze rozprzestrzenianie się, zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się wariantu, który sprawi, że szczepionki będą mniej skuteczne.

"Wzywam G7 do dzielenia się szczepionkami"

W maju na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia Tedros wezwał społeczność międzynarodową do zaszczepienia co najmniej 10 proc. populacji każdego kraju do września i co najmniej 30 proc. do końca roku. - Aby osiągnąć te cele, potrzebujemy 250 milionów dodatkowych dawek do września i 100 milionów dawek jeszcze w czerwcu i lipcu - tłumaczył szef WHO.

- W ten weekend przywódcy krajów G7 spotkają się na dorocznym szczycie. Te siedem narodów ma moc, aby osiągnąć te cele. Wzywam G7 do dzielenia się szczepionkami jeszcze w czerwcu i lipcu - zaapelował.

Jego zdaniem jeszcze w tym roku możliwe jest uruchomienie produkcji szczepionek w Afryce. Tedros nie podał szczegółów, w jakim kraju mogłoby się to odbywać, ale agencja Reuters informowała już wcześniej, że Senegal może rozpocząć produkcję szczepionek w przyszłym roku na podstawie umowy z belgijską grupą biotechnologiczną Univercells.

Tedros wezwał również firmy farmaceutyczne, w tym Pfizera i Modernę, których szczepionki opierają się na tak zwanej technologii mRNA, do dzielenia się swoją wiedzą z WHO, która chciałby przyspieszenia transferu kluczowych technologii do walki z pandemią.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum