Szef WHO ponownie apeluje o zapewnienie środków ochronnych służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2020 19:30

Koronawirus zainfekował ponad pół miliona ludzi i zabił 20 tysięcy - powiedział w piątek (27 marca) dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zaapelował ponownie do wszystkich krajów o zapewnienie środków ochronnych pracownikom służby zdrowia.

- Chroniczny globalny niedobór sprzętu ochrony osobistej jest obecnie jednym z największych bezpośrednich zagrożeń - apelował Tedros Adhanom Ghebreyesus. Fot. Archwium

Występując na konferencji prasowej w Genewie Tedros podkreślił, że niedobór sprzętu ochronnego dla pracowników medycznych na całym świecie stanowi "bezpośrednie zagrożenie" w walce z pandemią koronawirusa.

- Chroniczny globalny niedobór sprzętu ochrony osobistej jest obecnie jednym z największych bezpośrednich zagrożeń dla naszej zbiorowej zdolności do ratowania życia. Gdy pracownicy służby zdrowia są zagrożeni, wszyscy jesteśmy zagrożeni - powiedział.

Tedros wezwał także rządy krajów ogarniętych pandemią o powstrzymanie się od stosowania leków, które okazały się nieskuteczne w terapii Covid-19. Przypomniał przy tym, że ponad 100 tysięcy osób na całym świecie zostało już wyleczonych.

W czwartek szef WHO apelował do państw grupy G20 o zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia.

- Pandemia koronawirusa przyspiesza w gwałtownym tempie - mówił podczas wideokonferencji liderów G20.

- Wzywamy wszystkie wasze kraje do zwiększenia produkcji, usunięcia zakazów eksportu i zapewnienia równości dystrybucji - mówił Tedros.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum