Szef WHO: Bogate kraje nie powinny podawać trzeciej dawki szczepionki

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP09 września 2021 09:29

- Wstrzymajcie się z trzecią dawką szczepień przeciw Covid-19 - zaapelował do bogatych krajów dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO apeluje w sprawie trzeciej dawki szczepień przeciw Covid-19 Fot. Shutterstock
  • Wiele krajów rozpoczęło kampanię w sprawie trzeciej dawki szczepień przeciw Covid-19
  • Tak zwaną dawkę przypominającą zaakceptowały m.in: USA, Izrael, Francja, Wielka Brytania, Dania, Niemcy czy Polska
  • Tymczasem, szef WHO apeluje do bogatych krajów, aby wstrzymały się z podawaniem kolejnych dawek szczepionek

Dawka przypominająca szczepionki przeciw Covid-19. Apel szefa WHO

- Bogate kraje z dużymi zapasami szczepionek przeciw Covid-19 powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki do końca roku - oświadczył w środę dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO przypomniał, że jego poprzedni apel o wstrzymanie się z podawaniem dawki przypominającej preparatu przeciw koronawirusowi został zignorowany.

Dodał, że był "zszokowany" komentarzami wiodących organizacji zrzeszających producentów leków. Mówili oni, że zapasy szczepionek są wystarczające, by dostarczać je do krajów będących w potrzebie i jednocześnie prowadzić kampanię szczepień przypominających.

Trzecia dawka szczepień przeciw Covid-19. USA oraz kraje Europy dopuściły szczepionki

- Nie będę siedział cicho, gdy koncerny farmaceutyczne i kraje, które kontrolują światowe zaopatrzenie w szczepionki twierdzą, że biedni powinni się zadowolić resztkami (po tych bogatszych) - powiedział przewodniczący WHO na konferencji prasowej.

Na początku sierpnia WHO apelowała o ustanowienie moratorium na dawki przypominające szczepionek przeciw Covid-19 co najmniej do końca września. Stany Zjednoczone od razu odrzuciły tę odezwę, oceniając, że "nie ma potrzeby" wybierać między podawaniem trzeciej dawki szczepionki swoim obywatelom, a wspieraniem biedniejszych krajów.

Od tamtego momentu wiele państw rozpoczęło kampanię szczepień przypominających dla niektórych obywateli. Poza USA, to między innymi Izrael, Francja, Wielka Brytania, Dania, czy Niemcy. Także w Polsce pod koniec sierpnia Rada Medyczna zaakceptowała dopuszczenie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 dla osób z zaburzeniami odporności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum