Szef Rady Europejskiej : przyspieszenie szczepień będzie tematem unijnego wideoszczytu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2021 20:35

Przyspieszenie szczepień w całej Unii Europejskiej jest naszym absolutnym priorytetem - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do unijnych przywódców. Ten temat ma się pojawić na zaplanowanym w tym tygodniu unijnym wideoszczycie.

Szef Rady Europejskiej : przyspieszenie szczepień będzie tematem unijnego wideoszczytu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W zaproszeniu wystosowanym do członków Rady Europejskiej przed wideokonferencją zaplanowaną na 21 stycznia Michel napisał, że wskaźniki infekcji w całej Europie i pojawienie się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów wirusa wymagają najwyższej ostrożności.

"Perspektywa szczepień jest obiecująca, ale musimy zachować czujność i kontynuować nasze podejście do testowania i śledzenia, jednocześnie zezwalając na transgraniczne przemieszczanie się w UE. Aby zapewnić lepszą koordynację, chciałbym, abyśmy wymienili się najlepszymi praktykami w zakresie środków podejmowanych w państwach członkowskich i przedyskutowali perspektywy na nadchodzące tygodnie" - napisał Charles Michel.

Jak podkreślił, najbardziej palącym problemem są szczepionki. "Dobra wiadomość jest taka, że obecnie mamy dostęp do dwóch szczepionek zatwierdzonych w Unii Europejskiej i mamy zapewnione umowy dotyczące czterech innych. Przyspieszenie szczepień w całej UE jest naszym absolutnym priorytetem. Najpierw poproszę Komisję (Europejską), aby przedstawiła aktualny stan rozwoju szczepień, oczekiwania dotyczące przyszłego wzrostu produkcji i sprawiedliwego dostępu do szczepionek. Następnie państwa członkowskie mogą podzielić się swoim doświadczeniem w realizacji kampanii szczepień" - zaznaczył.

Spotkanie ma dotyczyć też współpracy z krajami trzecimi w zakresie szczepionek, które - jak napisał szef Rady - należy traktować jako globalne dobro publiczne. "Przyjrzymy się, jak możemy pomóc partnerom w sąsiedztwie (UE) i poza nim" - podkreślił.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze